Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.04.2024 10:11

ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

ZUS
Fot. materiały własne

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z nowego rozwiązania wprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany mogą okazać się niezwykle istotne dla młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Jak się okazuje, nie tylko osoby pełnoletnie mogą założyć konto na PUE ZUS. Wystarczy mieć ukończone 13 lat i legitymować się tymczasowym dowodem osobistym lub paszportem.

Czym jest PUE ZUS? Warto o tym wiedzieć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o Platformie Usług Elektronicznych, która jest dostępna 24 godziny na dobę, a zalogowanie się do niej jest bardzo łatwe. Warto o niej pamiętać, zwłaszcza w sytuacjach, gdy oddział ZUS jest zamknięty i nie można nawet dodzwonić się na infolinie. Jak wynika z treści ustawy z 24 czerwca 2021 roku, od 1 stycznia 2023 roku każda osoba, która płaci składki, musi mieć konto na tej platformie. Podpowiadamy, jak zalogować się do PUE ZUS i jak z niej korzystać.

Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

Zmiany w ZUS PUE. Profil może założyć także 13-latek

Konto na PUE ZUS może założyć praktycznie każdy – wystarczy mieć ukończone 13 lat i legitymować się tymczasowym dowodem osobistym lub paszportem. Jak tłumaczyła regionalna rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, niewielu młodych ludzi posiada tam swoje profile dlatego, że konto może im się przydać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Na przykład wtedy, gdy sami za siebie muszą wysłać do ZUS wniosek o 800 plus, gdyż np. nie mają rodziców, ale to są naprawdę jednostkowe sytuacje. Niemniej jednak wprowadziliśmy możliwość założenia konta od 13. roku życia, a nie jak wcześniej było od 18., po to żeby młodym ludziom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji, pomóc – mówiła w rozmowie z Radiem ZET Iwona Kowalska-Matis.

Dostęp do platformy ułatwia dopełnienie wielu formalności. Na stronie PUE można chociażby złożyć wniosek, sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym czy sprawdzić, kiedy rodzicom zostaną wypłacone pieniądze z 800 plus.

ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się w poniedziałek rano. Biedronka ma same hity na wiosnę

Jak zalogować się w PUE ZUS?

Zalogowanie się do platformy jest banalnie proste i można to zrobić bez wychodzenia z domu. 

Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany, gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. zwolnieniami lekarskimi) – tłumaczy rzeczniczka.

Do założenia profilu zaufanego wystarczy np. posiadanie konta w banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego, lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Bezpieczna usługa pozwala na identyfikację na różnych platformach podmiotów publicznych.

Tagi: ZUS bank wniosek