Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.04.2024 09:04

800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat

pieniądze
Fot. Pixabay/_Alicja_

Kwietniowy harmonogram wypłat z ZUS zaskakuje rodziców. W tym miesiącu jednego dnia zostaną bowiem zlecone aż dwa przelewy. Kiedy możemy się spodziewać pieniędzy z 800 plus? Przypominamy, kiedy trzeba złożyć wniosek.

800 zł na dziecko. Coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Wśród wielu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tzw. 800 plus (wcześniej 500 plus) zdecydowanie należy do jednego z najpopularniejszych. Dodatek ten przysługuje na każde dziecko, a rodzice muszą jedynie pamiętać o złożeniu wniosku, i to nie tylko w sytuacji, gdy jeszcze nie pobierają świadczenia.

Już wkrótce, bo 1 czerwca 2024 rusza nowy okres rozliczeniowy, który potrwa do 31 maja 2025. Jeśli zatem chcemy otrzymywać pieniądze z ZUS bez miesięcznej przerwy, powinniśmy złożyć wniosek do końca kwietnia.

Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tys. zł

Kto i jak może złożyć wniosek?

800 plus to w sumie 9600 zł na dziecko w skali roku, dlatego warto pamiętać o terminowym złożeniu wniosku. Co ważne, uprawnieni są do tego nie tylko rodzice, ale również prawni opiekunowie, faktyczni opiekunowie czy nawet dyrektor domu pomocy społecznej, w którym dziecko przebywa.

Jak zatem możemy złożyć wniosek? Od pewnego czasu ZUS przyjmuje je tylko drogą elektroniczną, wciąż jednak rodzice mają kilka opcji do wyboru: poprzez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia, za pośrednictwem aplikacji bankowej lub strony banku, a także poprzez aplikację mZUS.

Wniosek powinniśmy złożyć do końca kwietnia. Jeśli jednak zrobimy to w maju lub czerwcu, ZUS wypłaci nam pieniądze z wyrównaniem. Wówczas jednak powinniśmy się ich spodziewać dopiero w lipcu i sierpniu. W tym roku rodzice mogą skorzystać także z nowego świadczenia, tzw. babciowego.
 

Kwiecień 2024. Kiedy wypłaty 800 plus?

W tym roku kwietniowe terminy wypłat świadczenia zaskakują. Chociaż w teorii dni, w których rodzice otrzymują przelewy, są niezmienne, w praktyce na faktyczny harmonogram wpływają nie tylko święta, ale nawet weekendy. Z tego powodu w tym miesiącu 12 kwietnia ZUS będzie musiał zlecić dwa razy więcej wypłat. Poza tym pierwszy przelew został już zlecony we wtorek, 2 kwietnia.

Kiedy pieniądze trafią do pozostałych rodziców?

  • 4 kwietnia (czwartek),
  • 5 kwietnia  (piątek, zamiast 7 kwietnia, w niedzielę)
  • 9 kwietnia (wtorek),
  • 12 kwietnia (piątek),
  • 12 kwietnia (piątek, zamiast 14 kwietnia, w niedzielę)
  • 16 kwietnia (wtorek)
  • 18 kwietnia (czwartek),
  • 19 kwietnia (piątek, zamiast 20 kwietnia, w sobotę)
  • 22 kwietnia (poniedziałek).

źródło: interia biznes