Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 600 zł bez względu na wiek. ZUS wypłaci dodatek, jest warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.04.2024 17:11

600 zł bez względu na wiek. ZUS wypłaci dodatek, jest warunek

pieniądze
Fot. Pixabay/lukasz_gl

Jak wiele świadczeń z ZUS, również ten dodatek wzrósł wraz z waloryzacją. Teraz wiele osób może otrzymać ponad 600 zł miesięcznie. Wiek nie ma znaczenia, trzeba jednak spełnić inny warunek. Sprawdzamy szczegóły.

Komu przysługuje ponad 600 zł z ZUS?

Oprócz wielu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wielu osobom przysługuje również tzw. świadczenie dla sieroty całkowitej. Do tej pory było to jednak 553,30 zł. Po waloryzacji dodatek wynosi już 620,36 zł miesięcznie.

Co bardzo ważne, na pieniądze liczyć może każdy, kto ”łączy status sieroty zupełnej z prawem do renty rodzinnej, niezależnie od swojego wieku", jak tłumaczy ZUS. Istotne jest jednak, by odpowiednio udokumentować prawo do świadczenia.
 

Nawet 400 zł zwrotu dla emerytów. ZUS już wysyła pieniądze

Świadczenie ”dla każdego”

Niezależnie od wieku, a także od momentu, w którym zyskaliśmy prawo do świadczenia, po złożeniu wniosku, ZUS wypłaci nam dodatek w postaci 620,36 zł co miesiąc. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć, by Zakład przyznał nam świadczenie?

  • wniosek o świadczenie dla sieroty zupełnej
  • akty zgonu rodziców
  • lub zaświadczenie stwierdzające zgon matki, jeśli dołączymy do niego akt urodzenia, potwierdzający, że ojciec jest nieznany.

Musimy jednak pamiętać, że jednocześnie musimy pozostawać beneficjentami renty rodzinnej.

Kiedy złożyć wniosek?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, moment uzyskania prawa do dodatku nie jest w tym przypadku istotny. Jeśli tylko przysługują nam pieniądze z tytułu świadczenia dla sieroty zupełnej, moment złożenia wniosku nie wpłynie na decyzję ZUS. Co więcej, dokumenty mogą trafić do dowolnej placówki ZUS, nawet przez pełnomocnika, konsulat RP czy kuriera, i to nie tylko w formie pisemnej, ale również jako protokół z ustnego złożenia wniosku.

Finalnie jednak wniosek zostanie rozpatrzony przez organ rentowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, w terminie do 30 dni od złożenia wszystkich papierów, oraz ewentualnych wyjaśnień.

źródło: finanse.wp.pl