Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżki w sanatoriach przesądzone. Tak wzrosną ceny od 1 maja
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 05.04.2024 13:33

Podwyżki w sanatoriach przesądzone. Tak wzrosną ceny od 1 maja

seniorzy
Fot. Marek BAZAK/East News

Kolejny miesiąc, kolejne podwyżki. Od 1 maja w górę pójdą koszty zakwaterowania w sanatoriach. Zmiany te najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych seniorów, choć nie tylko. Wiadomo, ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za konkretny rodzaj pokoju.

Podwyżki w sanatoriach. Startuje sezon letni

O kolejnych podwyżkach, tym razem w sanatoriach, informuje portal Interia Biznes. Ten przypomina, że sam pobyt w sanatorium jest uznawany za darmowy, ale kuracjusze ponoszą m.in. koszty zakwaterowania, wyżywienia, a także ewentualnych udogodnień, takich jak np. lodówka czy telewizor w pokoju.

Ceny związane z nimi podlegają corocznej waloryzacji, a jej wysokość pozostaje w zależności od inflacji. Co prawda, w ubiegłych latach, gdy towary i usługi drożały na potęgę, Ministerstwo Zdrowia mroziło cennik sanatoryjny, jednak teraz odstąpiono od tej praktyki. Seniorzy muszą więc przygotować swoje portfele na większe wydatki. O ile większe?

13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

Od 1 maja kuracjusze zapłacą więcej za pokój

Ostateczny koszt leczenia i samego pobytu w sanatorium jest sprawą zależną od samego kuracjusza i jego osobistych wyborów. Jeden z nich dotyczy choćby rodzaju pokoju, w którym zamieszka. Tańsze są, co oczywiste, tzw. “dwójki”, droższe natomiast pokoje na wyłączność.

Oprócz tego, ważne jest także to, o jakiej porze roku wybierzemy się do uzdrowiska. Najtańsza jest zima, najdroższe lato. Ogólnie pierwszy sezon trwa od 1 października do 30 kwietnia, a drugi od 1 maja do 30 września. Oznacza to, że ceny pójdą w górę już lada dzień.

ZOBACZ: Zbliża się odmrożenie cen prądu. Czy Polaków czekają spore podwyżki?

Interia podaje zatem cennik, mający obowiązywać od 1 maja, zgodnie z którym za pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego kuracjusz zapłaci 33,2 zł za dobę, a za pokój jednoosobowy w studiu - 37,4 zł. Jeszcze więcej trzeba będzie dać za pokój z w pełni wyposażoną łazienką - 40,9 zł. Dla pokoju dwuosobowego ceny wynoszą analogicznie: 19,5 zł, 24,9 zł oraz 27,3 zł. Dla pokoi wieloosobowych będą jeszcze niższe.

Niektórzy będą zwolnieni z opłat

Oczywiście, nie każdy zapłaci za pobyt w sanatorium, bowiem zwolnieni z opłat są: pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest, dzieci i młodzież do 18. roku życia (jeśli kształcą się nadal to do 26. roku życia) oraz dzieci z niepełnosprawnością w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku).

Ministerstwo Zdrowia i NFZ zaznaczają przy tym, że Fundusz nie ponosi kosztów częściowej odpłatności za: wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach, przejazd do uzdrowiska i powrót do domu, wyżywienie i zakwaterowanie podczas leczenia ambulatoryjnego, pobyt opiekuna pacjenta, opłatę klimatyczną, czy też dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne.

Zmiany w wystawianiu skierowań do sanatoriów

Dokładnie od miesiąca obowiązują także nowe zasady dotyczące wydawania skierowań na pobyt w sanatoriach i uzdrowiskach leczniczych w związku z terapią lub rehabilitacją. Nowością jest możliwość wystawiania skierowań w formie elektronicznej, zaś tych papierowych tylko w określonych przypadkach.

Pomysłodawcy tego rozwiązania wskazują, że teraz łatwiej będzie ubiegać się o pobyt w sanatorium. NFZ od razu zaktualizuje status wystawionego druku i powiadomi kuracjusza o niezbędnych formalnościach przez Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki temu, wyeliminowana została również konieczność stania w kolejkach i fizycznego dostarczania dokumentów.

Źródło: Interia Biznes