Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 822 zł wsparcia na rachunki. Czas tylko do 30 kwietnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.04.2024 22:34

Nawet 822 zł wsparcia na rachunki. Czas tylko do 30 kwietnia

Pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które jest wsparciem w opłaceniu rachunków za energię. Polacy powinni pamiętać, że wkrótce kończy się czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy. 

Dodatek osłonowy to popularne wsparcie finansowe

Dodatek osłonowy został wprowadzony w 2022 roku i stał się bardzo popularny wśród Polaków. To jednorazowe wsparcie finansowe, które ma odciążyć budżet domowy beneficjentów i przynajmniej częściowo zrekompensować wzrost cen energii

Jeśli ktoś chce skorzystać z dodatku osłonowego, powinien do 30 kwietnia bieżącego roku złożyć odpowiedni wniosek. Dokumenty należy dostarczyć do gminy przypisanej do naszego miejsca zamieszkania. Można zrobić to osobiście lub za pośrednictwem ePUAP.

800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat

Dodatek osłonowy. Trzeba spełnić konkretne warunki

Wsparcie finansowe w postaci dodatku osłonowego nie należy się wszystkim Polakom. Należy pamiętać, że w przypadku tego świadczenia obowiązują limity dochodowe. W jednoosobowym gospodarstwie domowym dochody nie mogą przekraczać 2100 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe wieloosobowe, to miesięczne przychody nie mogą być wyższe niż 1500 złotych na osobę. W przypadku przekroczenia podanych progów dodatek osłonowy zostanie wypłacony, ale jego kwota będzie zmniejszona na zasadzie “złotówka za złotówkę”.

Zobacz także: Pobyt w sanatorium będzie droższy. Szykują się wysokie podwyżki 

Dodatek osłonowy. Ile wynosi?

Wysokość wsparcia w opłaceniu rachunków za energię zależy przede wszystkim od wielkości gospodarstwa domowego, a także od źródła ogrzewania. Część osób będzie mogła ubiegać się o wypłatę podwyższonego świadczenia. Wyższa kwota należy się osobom, które do ogrzewania wykorzystują węgiel. W 2024 roku dodatek osłonowy będzie wynosił:

  • 228,80/286,00 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 343,20/429,00 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 486,20/607,75 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 657,80/822,25 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 6 i więcej osób.