Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 400 zł zwrotu dla emerytów. ZUS już wysyła pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.04.2024 17:49

Nawet 400 zł zwrotu dla emerytów. ZUS już wysyła pieniądze

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Spora część seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze. To dlatego, że od trzynastej i czternastej emerytury została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Podczas rozliczania się ze skarbówką emeryci otrzymają zwrot. Ile wypłaci fiskus i kto konkretnie dostanie pieniądze? Wyjaśniamy. 

Trwa okres rozliczania się ze skarbówką

Od 15 lutego do 30 kwietnia Polacy mogą składać deklaracje podatkowe w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Tym razem nie otrzymamy rekordowych zwrotów podatku, tak jak miało to miejsce podczas zeszłorocznego rozliczenia. 

Na wysokie przelewy od skarbówki między innymi będą mogły liczyć osoby, które skorzystają z ulg podatkowych. Okazuje się, że także spora część seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze w ramach zwrotu podatku

Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury

Komu należy się zwrot podatku z 13. i 14. emerytury?

W zeszłym roku rząd zdecydował, że od 13. i 14. emerytury zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Zwrot środków należy się seniorom, którzy pobierają świadczenie podstawowe nie wyższe niż 2500 złotych. Zeszłoroczne dochody emeryta nie mogą przekraczać 30 tys. złotych. Warto dodać, że pieniędzy ze zwrotu nie dostaną seniorzy, którzy mają długi i podlegają egzekucji komorniczej. W takim przypadku środki zostaną przekazane na uregulowanie nieopłaconych zobowiązań. 

Zobacz także: Zbliża się odmrożenie cen prądu. Czy Polaków czekają spore podwyżki? 

Zwrot podatku. Jakie kwoty dostaną seniorzy?

Wysokość zwrotu podatku będzie zależała od tego, jakie świadczenie należy się seniorowi. Przykładowo, jeśli emeryt otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 1000 złotych, to otrzyma 149 zł. Wypłaty w wysokości 1500 zł zapewnią zwrot na poziomie 269 zł. Największa kwota trafi do tych, którym przysługuje 2100 zł. Fiskus wypłaci im 412 zł

Polacy, którzy rozliczą się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, otrzymają przelew w ciągu 45 dni. Najczęściej pieniądze trafiają do podatników znacznie szybciej. Jeśli chodzi o papierowe rozliczenia, to na zwrot trzeba czekać do 90 dni.