Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Liczysz na zwrot podatku? Musisz uważać na jedną rzecz
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.04.2024 10:05

Liczysz na zwrot podatku? Musisz uważać na jedną rzecz

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Na rozliczenie PIT Polacy mają już tylko niecały miesiąc. Wiele osób nie wie jednak, że ważny jest nie tylko końcowy termin. Z jednego powodu deklarację warto składać wcześniej. Doradca podatkowy podkreśla, na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę.

Czas tylko do 30 kwietnia

Jeszcze tylko niecałe cztery tygodnie zostały nam na złożenie deklaracji podatkowej za 2023 rok. Każdy Polak musi zrobić to najpóźniej do 30 kwietnia. Wiele osób wciąż czeka do ostatniej chwili, warto jednak zrobić to z wyprzedzeniem. Im szybciej wypełnimy dokumenty, tym szybciej skarbówka wypłaci nam zwrot podatku. W tym roku, według ustaleń serwisu Fakt, podatnicy przeciętnie mogą liczyć na 1,7 tys. zł. Pieniądze dostaniemy tym szybciej, jeśli zdecydujemy się złożyć deklarację przez internet, zamiast drogą tradycyjną. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej rzeczy — ważny jest nie tylko termin.
 

800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat

Te osoby dostaną zwrot podatku

Niestety, w tym roku zwroty podatku nie są tak częste, jak w roku ubiegłym. Wiele osób wciąż może jednak liczyć na przelew z urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów zdradziło, że do tej pory skarbówka wypłaciła już 11,5 mld zł zwrotów z 6,7 mln deklaracji podatkowych.

Na pieniądze mogą liczyć przede wszystkim seniorzy. To właśnie emeryci i renciści w 2023 roku najczęściej nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku. Tylko z tytułu nadpłaconego podatku od trzynastej i czternastej emerytury mogą oni zyskać aż 400 zł. To nie jednak nie jedyna grupa, która otrzyma wysokie zwroty.

Uwaga na ulgi podatkowe!

Na wysokie ulgi mogą liczyć również rodzice, a to dzięki uldze na dziecko. Zależnie od liczby dzieci kwota ulgi może wynieść od 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, do nawet 2700 zł na czwarte i każde kolejne. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze zwrotu z tego tytułu, powinniśmy uważnie przyjrzeć się wstępnie wypełnionym deklaracją w usłudze ”Twój e-PIT".

Rozliczając się za pośrednictwem usługi, należy dokonać dokładnej weryfikacji. To, że samo zeznanie jest przygotowane, nie oznacza, że nie możemy w nie ingerować. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach nawet jest taka potrzeba — przypomniał doradca podatkowy z firmy inFakt, Piotr Juszczyk, w rozmowie z Faktem.

Prawo do skorzystania z ulgi samodzielnie powinni zaznaczyć przede wszystkim rodzice dzieci, które urodziły się w 2023 r. Ta informacja nie pojawi się bowiem w zeznaniu automatycznie

Dodatkowo również, jeśli zapłaciliśmy mały podatek, to ulga będzie tylko ograniczona do jego wysokości — podkreśla Piotr Juszczyk.

źródło: fakt.pl