Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia radny a ile burmistrz? To nie są małe pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.04.2024 19:04

Ile zarabia radny a ile burmistrz? To nie są małe pieniądze

wybory, głosowanie
Fot. Jan BIELECKI/East News

Nadchodzą wybory samorządowe, a każdy skreślony przy urnie wyborczej głos przekłada się na konkretne pieniądze. Niewiele osób wie, ile zarabia radny. Jeszcze mniej osób zadaje sobie pytanie, jakie wynagrodzenie trafia do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Kwoty są różne i bardzo często zależą od wielkości danego regionu.

Wybory samorządowe a pieniądze, kandydaci mają o co walczyć

Pieniądze to nieoczywisty element każdych wyborów. Mowa nie tylko o budżetach przeznaczonych na kampanie wyborcze i zachęcania wyborców do zakreślenia krzyżyka przy danym nazwisku na liście wręczanej przez komisję wyborczą.

Wybory samorządowe to realne pieniądze, jakie należą się osobom wybranych na stanowiska. Jakie wynagrodzenia otrzymują radni, a jakie burmistrzowie? Dodatkowe pensje, jakie będą wpływać na konta wygranych w wyborach 2024, nie będą małe.

"Babciowe" jeszcze w tym roku. Padł termin wypłaty pieniędzy

Takie pieniądze dostaną po wyborach radni

Ile zarabiają radni w gminie? Pieniądze należne urzędnikom biorących udział w pracach gminy są zależne od wielkości jednostki, gdzie pełnią oni swoją funkcję. Stawka przysługująca gminnym radnym, gdzie liczba mieszkańców wynosi od 15 do 100 tys., kształtuje się na poziomie 75 proc. stawki maksymalnej. Oznacza to, że radni gminy zarabiają 3220,96 zł za wykonywanie swoich obowiązków. W przypadku regionów do 15 tys. mieszkańców dieta ta wynosi 2147,31 zł. Jest to 50 proc. maksymalnej stawki.

ZOBACZ: Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Trudno uwierzyć, ile przelewa mu ZUS

Trzeba pamiętać, że pieniądze trafiające do osób, które po wyborach otrzymają stanowiska, nie mogą przekroczyć 2,4-krotności kwoty bazowej, a ta wyszczególniona jest w ustawie budżetowej dla osób zajmujących państwowe stanowiska kierownicze.

Ile zarabia burmistrz?

Chcesz wiedzieć, ile zarabiać będzie twój burmistrz albo wójt? Tutaj kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. W całej Polsce to samorządy same określają to, jaką pensję otrzymują włodarze miast i gmin. Obowiązują maksymalne stawki, ale same pensje ustalane są już po wyborach. Pewne jest, że wynagrodzenia wypłaca burmistrzowi, prezydentowi miasta oraz wójtowi nie mogą przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej.

ZOBACZ: To koniec abonamentu RTV? Ma go zastąpić nowa opłata

Co to oznacza? Stawki za udział w pracach gminy niesie ze sobą konkretne pieniądze. W 2024 r. osoby piastujące najwyższe stanowiska w samorządach mogą zarobić aż 20 041,50 zł. Jest to górna granica, ale wiele osób zapomina, że od tej puli doliczane są dodatki specjalne.

Źródło: innpoland.pl