Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz obowiązuje, ale nie wszyscy się przejmują. Można zapłacić ogromny mandat
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.01.2024 15:05

Zakaz obowiązuje, ale nie wszyscy się przejmują. Można zapłacić ogromny mandat

Kontrola w mieszkaniu
BiznesINFO

Coraz więcej samorządów w Polsce wprowadza zakazy używania kotłów niespełniających obowiązujących norm, nazywanych kopciuchami, a także palenia węglem. Na Mazowszu taki zakaz obowiązuje już od roku, zaś sama Warszawa zabroniła używania węgla w październiku. Za jego złamanie grożą surowe kary, sięgające kilku tysięcy złotych.

Problem kopciuchów

Walka z kopciuchami nabiera coraz większego zasięgu. W październiku zeszłego roku do grona samorządów, które zabroniły palenia węglem w piecach, dołączyła Warszawa. Jak wynika z informacji portalu tvn24.pl, stało się to z niewielkim opóźnieniem w stosunku do reszty Mazowsza - województwo zakazało bowiem eksploatacji starych pieców już rok temu.

Obecne statystyki dotyczące lokali komunalnych są optymistyczne. Na koniec 2023 roku, we wszystkich komunalnych lokalach w mieście znajdowało się mniej niż 180 pieców. Dla porównania, w 2018 roku ich liczba sięgała dwóch tysięcy. Spadki można liczyć więc w setkach. W przypadku pieców prywatnych, od 2017 liczba kopciuchów spadła o prawie 4,2 tys.

Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie

Wysokie kary za kopciuchy

Nie ma jednak takiej sytuacji, że zakazu nikt nie egzekwuje. Z cytowanego przez portal referatu prasowego warszawskiej straży miejskiej, w ciągu pierwszych 41 dni obowiązywania zakazu przeprowadzono blisko 500 kontroli w całym mieście. 60 razy nakładali mandat za złamanie zakazów nałożonych przez województwo, a także wręczyli 31 mandatów za złamanie zakazu spalania odpadów.

Ile konkretnie można dostać za złamanie przepisów? Mandat za dalszą eksploatację kopciucha to uszczuplenie portfela o 500 zł, tyle samo można dostać za palenie węglem. Jednakże w przypadku pieców można także otrzymać grzywnę, która już może sięgnąć kwoty 10 razy wyższej od mandatu.

Zostały dwa tysiące

Efektem akcji przeciwko kopciuchom jest znaczny spadek zanieczyszczeń powietrza. Stężenie pyłu PM2,5 w 2023 roku było mniejsze o ok. 35 proc. w porównaniu z 2017 rokiem, zaś w przypadku PM10 spadek był mniejszy tylko o 5 pkt proc.

Władze Warszawy świętują sukces, jednak może to być jeszcze za wczesna pora. W Warszawie nadal bowiem działają niezlikwidowane stare piece. Ich liczba ma wynosić 2650.

źródło: tvn24.pl