Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.01.2024 09:01

Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy

policja
Pixabay/AndrzejRembowski

14 marca 2024 roku zostaną wprowadzone nowe, zaostrzone kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Pojazdy osób, które jechały na podwójnym gazie, mogą trafić na licytację. Samochód mogą jednak stracić nie tylko pijani kierowcy.

Za to stracisz samochód

Już od 14 marca kierowcy, którzy rozważali prowadzenie pod wpływem alkoholu, powinni się bardzo poważnie zastanowić - kara będzie ogromna. W wielu przypadkach osoba, która dopuściła się takiego wykroczenia, będzie musiała liczyć się z utratą samochodu. Ten zostanie wystawiony na licytację i sprzedany za pół darmo. W jednym przypadku kara ta obejmie jednak nie tylko pijanych kierowców.
Nowy przepis, chociaż jeszcze nie wszedł w życie, już wywołuje kontrowersje. Nie brakuje głosów krytyki, według których taka kara jest zbyt ostra, ale również entuzjastów, zdaniem których takie przepisy są konieczne, by zniechęcić do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
 

Seniorzy mogą otrzymać nawet 1408 zł. Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty

Kiedy samochód trafi na licytację?

Utrata samochodu będzie zależeć od decyzji sądu w przypadku, kiedy poziom alkoholu we krwi nie przekroczył 1,0 promila. Jest jednak kilka przypadków, które nie pozostawiają złudzeń. Dotyczy to sytuacji, kiedy kierowca mający powyżej 1,0. promila alkoholu we krwi spowodował wypadek lub stężenie alkoholu przekroczyło 1,5 promila. Samochód straci również kierowca, który miał w organizmie "jedynie" powyżej 0,5 promila, jeśli prowadził pod wpływem alkoholu po raz drugi w ciągu 24 miesięcy.
Kara obejmie też trzeźwych kierowców. Z utratą pojazdu muszą liczyć się ci, którzy spowodowali wypadek, a następnie uciekli z miejsca zdarzenia.
W przypadku, kiedy samochód nie był własnością kierowcy lub już po popełnieniu przestępstwa przestał nim być - poprzez darowanie, zbycie lub zatajenie - kierowca poniesie karę w wysokości równowartości pojazdu.
Na odwołanie się od wyroku oskarżony będzie miał 14 dni.
 

Procedura i koszty OC

Po zatrzymaniu samochód trafi na parking depozytowy, gdzie pozostanie do uprawomocnienia się wyroku. Kosztami parkingu i holowania zostanie obciążony Skarb Państwa, jednak kiedy wyrok stanie się prawomocny, koszty zostaną przeniesione na kierowcę.
Sprawca wykroczenia powinien się liczyć również z koniecznością zakupu nowego ubezpieczenia OC - poprzednie bowiem utraci ważność.
 

Jak wygląda licytacja?

Zatrzymany pojazd zostanie poddany licytacji komorniczej, w której udział będą mogły wziąć osoby prawne i fizyczne posiadające polskie obywatelstwo i pełnię zdolności do czynności prawnych. Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, nie mogą być dłużnikami Skarbu Państwa.
Samochód może trafić na dwie licytacje. W pierwszej cena wywoławcza sięgnie 75% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę, jednak jeśli w takim przypadku pojazd nie znajdzie kupca, cena w trakcie drugiej licytacji zostanie obniżona do zaledwie 50%.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna