Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Popełnisz prosty błąd podczas kontroli i dostaniesz 500 zł. mandatu. Jak uniknąć kary?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.01.2024 14:09

Popełnisz prosty błąd podczas kontroli i dostaniesz 500 zł. mandatu. Jak uniknąć kary?

policja
Pixabay/AndrzejRembowski

Nawet 500 złotych mandatu grozi zarówno kierowcy, jak i pasażerom, którzy nie będą wiedzieć, jak zachować się podczas kontroli pojazdu. Mandat dostaniemy zresztą nie tylko od policji. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać.

Wiele osób nie wie, jak zachować się podczas kontroli

Już dwa lata temu, 13 stycznia 2022 roku, pojawiła się nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To właśnie ona wprowadziła zmiany w kwestii kontroli ruchu drogowego i chociaż, jak widać, wcale nie są one nowe, wiele osób nadal o nich zapomina. Taka pomyłka może nas kosztować 500 zł, nawet jeśli jesteśmy tylko pasażerem.
 

Złe wieści dla seniorów, siedzą jak na szpilkach. A jednak, chodzi o podwyżki emerytur

O tym powinni pamiętać kierowcy w czasie policyjnej kontroli?

Kierujący ”pojazdem silnikowym lub motorowerem” (a nie jak poprzednio ”kierujący pojazdem”) powinien przede wszystkim wykonywać polecenia osoby przeprowadzającej kontrolę. Co ważne, do tego upoważnieni są nie tylko policjanci, ale również umundurowani strażnicy miejscy, gminni, leśni, funkcjonariusze Straży Parku, a także osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Równocześnie jednak wszystkie te osoby — z wyjątkiem policjantów — muszą posiadać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Niezależnie od tego, kto przeprowadza kontrolę, kierowca powinien pamiętać o tym, by na dany sygnał zatrzymać pojazd i trzymać obie ręce na kierownicy, a na wyraźne polecenie kontrolującego wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne i umożliwić identyfikację pojazdu, udostępniając wskazane miejsca w pojeździe.
 

Pasażerowie także mogą dostać mandat w trakcie kontroli

Uczestnictwo w kontroli w roli pasażera nie czyni z nas jedynie biernego obserwatora. Nawet osoby, które nie są kierowcą, ale znajdują się w pojeździe, powinny dostosować się do poleceń kontrolującego

Przede wszystkim nie powinny opuszczać pojazdu — czy to samochodu, czy motocykla — bez zezwolenia policjanta lub innej osoby przeprowadzającej kontrolę. W sytuacji niedostosowania się do poleceń, pasażerowie również będą musieli zapłacić mandat.

źródło: radio ZET/prawo.pl