Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla seniorów, nawet 500 zł do emerytury. Wiadomo, kto może je uzyskać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.01.2024 22:35

Dodatkowe pieniądze dla seniorów, nawet 500 zł do emerytury. Wiadomo, kto może je uzyskać

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Seniorzy poszukujący dodatkowych środków do swojej emerytury paradoksalnie nie muszą szukać daleko. Po spełnieniu odpowiednich warunków mogą zyskać więcej pieniędzy. W niektórych przypadkach mowa nawet o kwocie 500 zł.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Tegoroczna sytuacja emerytalna wygląda dość ciekawe dla seniorów. Jak wskazuje serwis gs24.pl, tegoroczna waloryzacja może wynieść minimum 10,19 proc. Podwyżki zaplanowane są tradycyjnie na marzec.

Wzrosną kwoty nie tylko najniższej emerytury - mowa o poziomie ok. 1770 zł - ale również i innych, powiązanych z minimalną emeryturą świadczeń. Chodzi tu chociażby o 13. i 14. emeryturę. Ta pierwsza wypłacana jest w okolicach kwietnia i maja, zaś “czternastka” - na zakończenie wakacji bądź późnym latem.

Mogą nawet cofnąć emeryturę. ZUS przypomina o ważnym terminie

Emerytura większa nawet o 500 zł

Nie samą waloryzacją jednak żyje człowiek. Niektórzy seniorzy, niezbyt usatysfakcjonowani wysokością swoich świadczeń, mogą poszukiwać dodatkowych źródeł finansów.

Jednym z takich sposobów jest uzyskanie dodatkowych 500 zł do emerytury. Są one przekazywane w ramach świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Jak zyskać dodatek do emerytury?

W jaki sposób można uzyskać od ZUS dodatkową kwotę w wysokości 500 zł? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek, a także załączyć do niego dowody wskazujące na kwalifikację wnioskodawcy do otrzymywania świadczenia. 

Będzie zatem potrzebne nie tylko udowodnienie, że dana osoba nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji - musi ona mieć ukończone 18 lat, a także mieszkać na stałe w Polsce. Po spełnieniu tychże warunków, dodatkowe 500 zł do emerytury będzie mogło być wypłacane danemu seniorowi.

źródło: gs24.pl