Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne informacje dotyczące dodatku osłonowego w 2024 r. Wiele osób się rozczaruje
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.12.2023 13:44

Ważne informacje dotyczące dodatku osłonowego w 2024 r. Wiele osób się rozczaruje

pieniądze
Iberion

Podczas gdy ceny prądu i ogrzewania wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, wiele osób z trudem dopina domowe budżety i już martwi się o kolejne miesiące. Mamy dla nich więc słodko-gorzką informację, zapowiadającą kontynuację wypłaty dodatków osłonowych. Na tym jednak koniec optymizmu, bowiem pieniądze nam wypłacone będą o wiele skromniejsze niż można się było tego spodziewać. Wszystko przez to, że choć zrewaloryzowane o wskaźnik inflacji za 2022 rok, obejmą swoim zasięgiem tylko okres do 30 czerwca.

Zmiany w wypłatach dodatku osłonowego

Portal Prawo.pl informuje o istotnych zmianach dotyczących wypłaty dodatku osłonowego w 2024 roku. Przypomnijmy, że został on wprowadzony w grudniu 2021 r. w celu pomocy najuboższym w ponoszeniu wysokich kosztów korzystania z prądu i ogrzewania. O tym, że był on bardzo potrzebny świadczy choćby fakt, że ze wsparcia skorzystało dotychczas ponad 7 mln rodzin. To kosztowało państwo 5,2 mld zł.

Na tym nie koniec, bo, jak wspomniano, w przyszłym roku dodatek osłonowy też trafi do najbardziej potrzebujących, ale na tym koniec dobrych informacji. Wypłacone pieniądze będą obejmowały tylko okres 6 miesięcy (1 stycznia - 30 czerwca). 

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Komu należy się dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy w 2024 roku przysługiwał będzie nadal osobom, spełniającym jasno określone kryterium dochodowe. Oznacza to, że mogą na niego liczyć ci, których dotyczą następujące wymagania:

  • żyją w gospodarstwie jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 2100 zł;
  • żyją w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość tak rozumianego przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

ZOBACZ: Dodatek węglowy nie dla wszystkich. Ten dokument jest kluczowy

Jeśli zaś chodzi o gospodarstwa, których przeciętny miesięczny dochód na osobę przekracza powyższe kwoty, przy wypłacie świadczenia obowiązywać ma dalej zasada “złotówka za złotówkę”. W przypadku, gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalonego zgodnie z tymi zasadami jest niższa niż 20 zł, pieniądze nie będą się należały.

Ile wyniesie dodatek osłonowy w 2024 roku?

Kolejna zmiana dotyczy wysokości samego świadczenia, bo po waloryzacji równej wskaźnikowi inflacji z 2022 r., tj. o 14,4 proc., i po uwzględnieniu okresu połowy roku obowiązywania, wyniesie on:

  • 228,8 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 343,2 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
  • 486,2 zł dla gospodarstwa, w którym żyje od 4 do 5 osób;
  • 657,8 zł dla gospodarstwa liczącego ponad 6 osób.

Jak złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze?

W poprzednich latach wniosek o przyznanie dodatku osłonowego trzeba było złożyć w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to było zrobić elektronicznie (podpisując podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym).

Ponadto, do wniosku należało dołączyć wszystkie konieczne dokumenty, także te potwierdzające otrzymywany dochód, np. wyciągi bankowe, deklaracje podatkowe, zaświadczenia o zarobkach itd. 

Źródło: Prawo.pl, Interia Biznes