Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1500 złotych dla polskich rodzin. Dodatek ma ruszyć "natychmiast"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.12.2023 12:09

1500 złotych dla polskich rodzin. Dodatek ma ruszyć "natychmiast"

Banknoty w portfelu
Iberion

Wtorkowe expose Donalda Tuska było pełne planów nowego premiera na najbliższy okres rządów. Jednym z nich jest tzw. “babciowe”, określone w przemówieniu jako element pakietu “Aktywna mama”. Co więcej, według deklaracji nowego premiera, świadczenie miałoby ruszyć “natychmiast”.

Nowe programy socjalne. Nawet 1500 złotych dla polskich rodzin

Świadczenie nazywane “babciowym” po raz pierwszy pojawiło się w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, celem programu ma być wsparcie dla matek wracających do pracy po okresie porodowym.

Konkretna kwota nowego programu ma się zamykać w sumie 1500 zł - tak przekazał w swoim expose nowy premier. Razem z innymi obietnicami nowego rządu, takimi jak np. druga waloryzacja rent i emerytur, “babciowe” ma ruszyć “najszybciej”.

Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do 500 plus. Jest jeden warunek

Nowy dodatek dla polskich rodzin. Trzeba spełnić warunki

Pieniądze w ramach “babciowego”, określanego także jako program “Aktywna mama”, mają otrzymać rodzice dzieci potrzebujący pomocy w zakresie opieki nad potomkiem. Są jednakże konkretne warunki, które potencjalni świadczeniobiorcy muszą uprzednio spełnić.

Przede wszystkim, według programu KO z kampanii wyborczej, matka dziecka musi posiadać umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, a jej miesięczna pensja musi wynosić co najmniej minimalną krajową. Obecnie jest to 3600 brutto, zaś od stycznia będzie to 4242 zł brutto. Dodatkowo, pieniądze będą przelane, jeżeli dziecko będzie w wieku poniżej 36 miesięcy - to jest przed 3 urodzinami.

Pieniądze na opiekę

Według zapowiedzi premiera i Koalicji Obywatelskiej, pieniądze w ramach “babciowego” będą mogły zostać przeznaczone na opiekę nad dzieckiem. Dokładny sposób wydania pieniędzy w tym kontekście będzie dowolny - będą mogły posłużyć jako zapłata dla niani, za żłobek, czy np. dla babci zajmującej się wnukiem w ciągu dnia.

Deklaracje KO wskazują, że program “babciowego” pobudzi polską gospodarkę, ponieważ ma pomóc matkom w powrocie do pracy zawodowej. Wsparcie będzie można otrzymać od pierwszego dziecka, nie będzie również ograniczeń w łączeniu świadczenia z innymi programami prorodzinnymi.

źródło: biznes.interia.pl