Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Od stycznia zmiany w pensjach. Za godzinę pracy muszą płacić przynajmniej tyle
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.12.2023 12:05

Od stycznia zmiany w pensjach. Za godzinę pracy muszą płacić przynajmniej tyle

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie wysokość minimalnej stawki godzinowej. Wpłynie ona na kwoty, jakie otrzymują podmioty związane umowami zleceniami lub umowami o świadczenie usług. Nie jest to jednak jedyna podwyżka, jaka będzie miała miejsce.

Płaca minimalna w 2024 r. Tyle wyniesie najniższe wynagrodzenie od stycznia

Najgłośniejszymi podwyżkami w styczniu 2024 roku wciąż pozostają dwa elementy. Pierwszym z nich naturalnie jest waloryzacja świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł. Pieniądze niezmiennie będą otrzymywać wszyscy rodzice na każde dziecko.

Druga podwyżka dotyczy oczywiście płacy minimalnej - wraz z nowym rokiem, wzrośnie ona do kwoty 4242 zł brutto. Pół roku później czeka ją jeszcze drugi wzrost, tym razem do kwoty 4300 zł brutto.

Jest decyzja ws. 800 plus i dodatkowych emerytur. To już przesądzone

Minimalna stawka godzinowa w 2024 r. O ile wzrośnie wynagrodzenie za godzinę pracy?

Jak jednak wskazuje serwis kadry.infor.pl, nie są to jedyne podwyżki, jakie otrzymają Polacy w przyszłym roku. Do kompletu dojdzie bowiem jeszcze jeden element, który ucieszy wielu zatrudnionych.

Mowa bowiem o minimalnej stawce godzinowej. Obowiązuje ona osoby zatrudnione na umowie zleceniu bądź umowie o świadczenie usług. Konkretne zapisy o jej wysokości można znaleźć w treści danej umowie.

Podwójna podwyżka minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy w 2024 roku

Osoby związane umową zleceniem bądź umową o świadczenie usług mogą oczekiwać podwyżek. Minimalna stawka, tak samo jak płaca minimalna, wzrośnie w 2024 roku dwa razy: w styczniu oraz w lipcu.

Styczniowa podwyżka minimalnej stawki godzinowej wyniesie 4,20 zł brutto - będzie ona wynosiła dokładnie 27,70 zł brutto. Z kolei lipcowa podwyżka podniesie jej wysokość do kwoty 28,10 zł brutto.

źródło: kadry.infor.pl