Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Minister finansów stawia sprawę jasno: "Pieniądze na TVP są wstrzymane"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 21.12.2023 21:45

Minister finansów stawia sprawę jasno: "Pieniądze na TVP są wstrzymane"

Andrzej Domański
Piotr Molecki/East News

Nowy minister finansów Andrzej Domański prezentował w czwartek 21 grudnia w Sejmie projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Jak się okazuje, dodatkowe pieniądze dla TVP wcale nie są takie pewne. Szef resortu finansów przekazał, że "pieniądze na TVP są wstrzymane".

Minister finansów o środkach na TVP. "Są wstrzymane"

W czwartek 21 grudnia w Sejmie rozpoczęto prace nad projektem budżetu państwa na przyszły rok. Ustawa budżetowa musi trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy przed końcem stycznia 2024 roku. Minister finansów Andrzej Domański podczas czwartkowej debaty w Sejmie odpowiadał na pytania posłów.

- Pytanie, które pada regularnie w tej debacie. Pytanie o środki na TVP. Pieniądze na TVP są wstrzymane. Proszę uważnie czytać przedłożone projekty i przedłożoną ustawę - mówił Domański.

- Z panią poseł Leszczyną przedstawimy plan dotyczący nakładów na onkologię, natomiast możecie państwo znaleźć informacje o tym, że dochody NFZ będą o ponad 8 mld zł wyższe w przyszłym roku. Więc na tak ważne cele środki oczywiście są - dodawał. 

Duże zmiany w płacy minimalnej od 1 stycznia. Tyle na rękę będą dostawać pracownicy. Wiele osób się wścieknie

Finansowanie TVP wstrzymane

Minister finansów poinformował o wstrzymaniu środków na TVP w momencie, kiedy szerokim echem odbił się plan, by pieniądze te trafiły do mediów publicznych kosztem onkologii – co kilka miesięcy temu zapowiadała ówczesna opozycja.

Kwestia dotacji finansowej dla TVP została wpisana w projekt ustawy okołobudżetowej. Według informacji portalu money.pl koalicja rządząca wprowadziła autopoprawkę, "w której nie ma już mowy o tym, że pieniądze zostaną przekazane TVP. Zamiast tego pojawił się zapis, że "mogą zostać" przekazane". 

Koalicja rządząca była przeciwna finansowaniu TVP

W okresie kampanii wyborczej przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej byli przeciwni finansowaniu TVP ze środków budżetu państwa. 

- Chcę wam powiedzieć, dlaczego oni kłamią. Kłamią, bo rządzili przez ostatnie osiem lat i z tych rządów się przed wyborcami nie rozliczyli. Kłamią, bo mają nieczyste sumie. Bo to kłamstwo szerzą za publiczne pieniądze. 3 mld zł na telewizję publiczną, która szczuje, kłamie i manipuluje - mówiła Agnieszka Pomaska z PO przed wyborami.

- Mam dla was świetną wiadomość. 15 października z tym skończymy, a te 3 mld zł pójdzie na leczenie chorych na raka - zapowiadała.

Koalicja Obywatelska w swoim przedwyborczym programie "100 konkretów na 100 dni" zapowiadała: "Odpolitycznimy i uspołecznimy media publiczne. Zlikwidujemy Radę Mediów Narodowych. Natychmiast zatrzymamy finansowanie fabryki kłamstw i nienawiści, jaką stała się TVP i inne media publiczne. Zgodnie z naszym zobowiązaniem przeznaczymy 2 mld zł z TVP na leczenie raka".

Tagi: TVP Finanse