Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie wszyscy dostaną 800 plus. Te osoby nie mają szans na świadczenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.12.2023 09:06

Nie wszyscy dostaną 800 plus. Te osoby nie mają szans na świadczenie

Pieniądze w portfelu
Iberion

Noworoczna waloryzacja świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych jest jednym z głośniejszych tematów. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom nie wszyscy rodzice będą mogli otrzymać pieniądze na swoje dzieci.

500 plus staje się 800 plus

Oczekiwana od kilku miesięcy podwyżka świadczenia 500 plus staje się faktem. Już za tydzień jego wysokość wzrośnie do kwoty 800 zł.

Decyzja o podwyżce zapadła kilka miesięcy temu, jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu. Niestety, jak donosi serwis warszawawpigulce.pl, nie wszyscy rodzice otrzymają środki z programu wsparcia na dzieci.

Emerytura za urodzenie dzieci. Komu należy się świadczenie i ile wynosi?

Nie każdy dostanie 800 plus

Z dostępnych informacji wynika, że istnieje kilka przypadków, w których wypłata 500 plus zostaje zawieszona. Są one na szczęście dość proste, co pozwala na odpowiednie uniknięcie nieprzyjemności z tym związanych.

Przede wszystkim, jeżeli potomek nie osiągnął pełnoletności, a sam został rodzicem, jego rodzice tracą środki które powinien otrzymywać do momentu zostania osobą dorosłą. Jednakże niepełnoletni rodzic może uzyskać świadczenie na swoje dziecko całkowicie bez przeszkód.

Te osoby nie mają szans na 800 plus

Pieniędzy z programu 500 plus/800 plus nie dostaną również ci, którzy uczestniczą w podobnym programie poza granicami Polski - można bowiem korzystać tylko z jednego programu wsparcia tego typu. Uprawnienia do otrzymywania pieniędzy przepadają również, gdy cała rodzina wyprowadza się z Polski.

Środki z programu wsparcia zostaną utracone również w przypadku, gdy rodzicom zostanie odebrane dziecko i umieszczone w placówce opiekuńczej (jak np. dom dziecka czy pogotowie opiekuńcze). Podczas okresu pobytu potomka w takiej placówce, świadczenie nie może być przez rodziców pobierane.

Jest jednak i inna droga pomocy, która jest aktywowana w alarmujących przypadkach. Jeżeli zostanie wykryte iż rodzice marnotrawią środki pieniężne z programu, wsparcie może zostać zamienione na środki materialne typu jedzenie czy ubrania.