Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Na co trafią środki z KPO? "7100 zł w przeliczeniu na obywatela"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.12.2023 08:49

Na co trafią środki z KPO? "7100 zł w przeliczeniu na obywatela"

Pieniądze w portfelu
Iberion

Według zapowiedzi Polska ma otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy blisko 60 miliardów euro. Na co konkretnie zostaną przeznaczone środki z Brukseli? Zdaniem minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, mają sfinansować m.in. niektóre świadczenia.

Gra o środki z KPO

Historia dotycząca środków z Krajowego Planu Odbudowy ciągnie się od ponad roku. Jak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, Polska ma otrzymać z Brukseli 59,82 mld euro (ok. 267 mld zł według deklaracji minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz). Zdecydowana większość z nich, tj. 34,5 mld euro (ok. 149,73 mld zł), będzie miała formę preferencyjnych pożyczek.

– KPO oznacza 7100 zł w przeliczeniu na obywatela Rzeczpospolitej. Oznacza, jeżeli dobrze zainwestujemy te środki, ok. 0,7 pp. wzrostu rocznego PKB dodatkowego. Całość tych funduszy to jest ok. 7 procent rocznego PKB Polski – wskazała Pełczyńska-Nałęcz, cytowana przez Radio Zet.

Podstawowymi warunkami determinującymi otrzymanie środków z Brukseli są tzw. kamienie milowe. W przypadku Polski najważniejsze z nich dotyczą kwestii praworządności. Jednakże, zdaniem cytowanej przez serwis Pełczyńskiej-Nałęcz, mają one być spełnione na samym początku.

Możesz otrzymać dodatkowy bonus do wynagrodzenia. Nie każdy o nim wie

Sfinansują świadczenia

Jakie są najważniejsze kwestie, na które zostaną przeznaczone środki z KPO? Według doniesień medialnych mają one sfinansować nowe świadczenie, które zapowiadała Koalicja Obywatelska w swojej kampanii wyborczej.

Chodzi oczywiście o nic innego, jak tzw. babciowe - a konkretnie program “Aktywny rodzic”. Pieniądze w kwocie 1500 zł w miesiącu mają pozwolić rodzicom sfinansować opiekę nad dzieckiem, a tym samym umożliwić im powrót do pracy. W 2024 roku na program ma być przeznaczone 1,5 mld zł.

Otrzymają wybrani

Środki w ramach programu otrzymają jednak tylko osoby, które będą spełniać wymagania. Przede wszystkim, pieniądze będą mogli otrzymać ci rodzice, których dziecko nie ukończyło jeszcze 2. roku życia. Natomiast matka dziecka będzie musiała wrócić do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim.

Nie jest to jednak jedyny cel, na który mają zostać przeznaczone środki z KPO. Według Perzyńskiej-Nałęcz, część pieniędzy ma sfinansować również powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu i likwidację “białych plam” w dostępie do tegoż na mapie Polski. Internet ma zostać doprowadzony do blisko miliona domów.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl