Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura za urodzenie dzieci. Komu należy się świadczenie i ile wynosi?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.12.2023 20:50

Emerytura za urodzenie dzieci. Komu należy się świadczenie i ile wynosi?

Liczenie pieniędzy
Zofia i Marek Bazak/East News

Świadczenie “Mama 4+” jest przeznaczone dla rodziców, którzy zrezygnowali z zatrudnienia po to, by poświęcić się opiece nad dziećmi. Podpowiadamy, kto może skorzystać z programu i ile wynosi matczyna emerytura. 

Dla kogo jest program "Mama 4+"?

Potocznie zwana emerytura matczyna to tak naprawdę świadczenie dla rodziców, które jest skierowane także do mężczyzn. Jego założeniem jest zapewnienie środków do życia tym, którzy zrezygnowali z pracy, aby wychowywać minimum czwórkę dzieci.

Może zostać przyznane komuś, kto nie posiada wystarczających środków do utrzymania i jest: 

  • matką, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała (lub tylko wychowała) co najmniej 4 dzieci
  • ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
To koniec finansowania Kościoła z budżetu państwa? Jest konkretna zapowiedź i data

Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do otrzymania świadczenia konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Przede wszystkim trzeba mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat opłacać podatki w naszym kraju po ukończeniu 16 roku życia. 

Niezbędne jest także posiadanie obywatelstwa polskiego albo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce. Świadczenie możemy pobierać także w przypadku zalegalizowania pobytu w naszym kraju, jeśli jest się cudzoziemcem.

Ile wynosi emerytura za urodzenie dzieci?

Świadczenie zostanie wypłacone rodzicom, którzy nie nabyli prawa do emerytury albo pobierają rentę lub emeryturę niższą od najniższej emerytury. Dodatek “Mama 4+” co roku jest waloryzowany. Od 1 marca tego roku wynosi 1588,44 zł brutto, a w przyszłym roku prawdopodobnie rodzice będą mogli liczyć na 1623,28 zł na rękę.

Taką kwotę otrzymają osoby, które nie pobierają z ZUS-u renty lub emerytury. Jeśli natomiast komuś przysługują te świadczenia, to dostanie różnicę pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością renty lub emerytury, którą pobiera.