Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje od ZUS to zły pomysł? Są pierwsze wątpliwości
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.01.2024 18:06

Wakacje od ZUS to zły pomysł? Są pierwsze wątpliwości

tablica z logiem ZUS
East News/Arkadiusz Ziółek

Prace nad wakacjami od ZUS ruszyły. Projekt ma być odpowiedzią na problemy przedsiębiorców i może wystartować jeszcze w tym roku. Eksperci jednak już alarmują: to nie jest taki dobry pomysł.

Poszerzenie wolności gospodarczej

Projekt ustawy o tzw. wakacjach od ZUS jest już w wykazie prac rządu. Projekt miałby pozwalać na dobrowolny okresowy urlop od płacenia składek dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od tego, w jakiej formie rozlicza podatek dochodowy. Takie wakacje miałyby trwać nie dłużej niż trzy miesiące i nie obejmowałyby zwolnienia ze składki zdrowotnej, a jedynie składek społecznych. Według najnowszych informacji, będzie można z nich skorzystać już w tym roku.
,,Nie nazwałbym nawet tego rozwiązania wakacjami, tylko poszerzeniem wolności gospodarczej”, komentuje Tomasz Szypuła, prezes Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, członek Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej.
 

Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci

Eksperci wątpią w nowy projekt rządu

Prace nad projektem trwają, dlatego wciąż nie podano zbyt wielu szczegółów. Wygląda jednak na to, że aby skorzystać z wakacji od ZUS nie będzie trzeba spełnić żadnych dodatkowych wymogów. Eksperci ostrzegają, do czego może to doprowadzić. Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej pyta: ,,Czy każdy, niezależnie od dochodów?”,,Jak to wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?” ,,Jakie konsekwencje dla FUS?”
A pytań nasuwa się więcej. Pojawiła się także obawa, że wakacje od ZUS będą powodem do poszerzenia się zjawiska fałszywego samozatrudnienia zamiast etatu.

To realna pomoc dla przedsiębiorców

Ci eksperci, którzy popierają, jak to określił Tomasz Szypuła, ,,poszerzenie wolności gospodarczej” podkreślają, że projekt przejdzie jeszcze fazę analiz i w razie potrzeby zostaną wprowadzone potrzebne poprawki. Należy również podkreślić, że wakacje od ZUS mają być realną pomocą dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmniejszy to ilość zamykanych przedsiębiorstw i ułatwi prowadzenie własnego biznesu.

źródło: interiaBIZNES