Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą zmiany w składkach? Jasne stanowisko prezes ZUS
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.01.2024 15:24

Będą zmiany w składkach? Jasne stanowisko prezes ZUS

Centrala ZUS
BiznesINFO

Zaskakujące słowa padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jej opinii, system składek emerytalnych potrzebuje reformy. Zwłaszcza w kontekście umów zleceń.

Reforma składek?

Jak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, obecnie w przypadku pracy na kilka umów, składki są odprowadzane wyłącznie jednej z nich. Warunkiem jest pensja na poziomie płacy minimalnej.

Taka sytuacja nie podoba się obecnej prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertrudzie Uścińskiej. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” stanowczo wskazała na konieczność reformy systemu odprowadzania składek.

Można dostać nawet 40 tysięcy złotych. Im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej

Prezes ZUS stanowczo

Według prof. Uścińskiej konieczne jest wdrożenie znacznie lepszej ochrony emerytalnej dla miliona pracowników w Polsce. Przepis o ubezpieczeniu wyłącznie jednej umowy przy pracy na kilka z nich powinien być zlikwidowany.

Paradoksalnie, prezes ZUS nie chodzi ani o osoby zarabiające najmniejsze kwoty czy też o młodych. Na wiele umów decydują się bowiem osoby, które mają ponad 40 lat - w ich przypadku, szanse na normalny poziom emerytury czy renty są bardzo niskie.

Oskładkować umowy zlecenia

Cytowana przez wiadomosci.radiozet.pl prof. Uścińska podała również inne, ważniejsze powody konieczności reformy systemu składkowego. Warunek zmiany zasad co do umów zlecenia jest wymagany do wypłacenia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Dodatkowo te osoby, które mają sporo z umów różnego typu, ale odprowadzają małe podatki, spotkają się na starość ze zjawiskiem tzw. biedaemerytury. ZUS bierze bowiem pod uwagę kapitał, jaki zgromadziła dana osoba na swoim subkoncie; jeżeli będzie on mały, to zgodnie ze starym przysłowiem “z pustego nawet Salomon nie naleje”.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl