Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 29 tysięcy złotych zwrotu na wniosek. ZUS ci o tym nie przypomni
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.01.2024 22:04

Nawet 29 tysięcy złotych zwrotu na wniosek. ZUS ci o tym nie przypomni

pieniądze
Pixabay/BeatriceBB

Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.

Subkonto i Otwarty Fundusz Emerytalny

Większość ubezpieczonych Polaków posiada w ZUS subkonto. Powstały one z myślą o osobach urodzonych po 1968 roku i tych, którzy zawarli umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnym, nawet jeśli urodzili się wcześniej. Podlegają one zarówno dziedziczeniu, jak i podziałowi. 

Na subkonta wpływa procent podstawy składki emerytalnej — w przypadku osób, które nie były członkami OFE, ale urodziły się po 1968 roku, jest to 7,3 proc. Obecnie znajduje się na nich średnio 29 tysięcy złotych.

Będą nagrody finansowe dla małżeństw? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Nie tylko ustawowi spadkobiercy

Jak poinformował ZUS, pieniądze zgromadzone na subkoncie są objęte wspólnotą majątkową, dlatego przez okres jej trwania połowa środków zostaje przekazana na subkonto i rachunek OFE współmałżonka i przez niego też mogą być dziedziczone składki po śmierci osoby ubezpieczonej.

Ponadto rzecz jasna, także w sytuacji, kiedy zmarły był stanu wolnego, zebrana suma z subkonta i OFE trafi do ustawowych spadkobierców. Właściciel subkonta może również wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia.
 

Pieniędzy nie dostaniemy ,,z automatu”

Chociaż pieniądze z subkont podlegają dziedziczeniu, ZUS nie ma prawnego obowiązku przypomnieć osobom uprawnionym do spadku o zgromadzonych środkach, a tym bardziej nie ma możliwości natychmiastowego ich przekazania. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek — formularze można znaleźć na stronie zus.pl.

W sytuacji, w której podziałem środków w pierwszej kolejności zajmuje się Otwarty Fundusz Emerytalny, jest on zobowiązany do powiadomienia ZUS o osobach upoważnionych do dziedziczenia oraz o ich udziale w dziedziczonych środkach. OFE ma 14 dni od tego zdarzenia na przekazanie tej informacji. Dopiero wówczas ZUS w ciągu 3 miesięcy podejmuje decyzje i zajmuje się faktycznym podziałem spadku.