Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy ostro w górę? Znamy kwoty, Polacy czekali na od lat
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 05.01.2024 14:31

Zasiłek pogrzebowy ostro w górę? Znamy kwoty, Polacy czekali na od lat

trumna
Pixabay/carolynabooth

Na horyzoncie zamajaczyła szansa spełnienia obietnicy wyborczej złożonej przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. Zasiłek pogrzebowy ma być wyższy — i prawdopodobnie będzie. Kto go dostanie?

Ile kosztuje pogrzeb?

W 2023 roku koszty ceremonii, trumny, miejsca pochówku etc. oscylowały od ponad 6, do prawie 20 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków zwracało się w tej sytuacji po zasiłek pogrzebowy. Ten jednak nie pokrywał nawet najtańszego wariantu, nadal stawiając przed rodziną zmarłego problem olbrzymich wydatków. Teraz ma się to zmienić.
 

Polacy tłumnie składają wnioski o nowe świadczenie. ZUS masowo odmawia, powód jest jeden

2,5 tysiąca więcej

Chociaż informacje w tej kwestii nie dają jeszcze absolutnej pewności, minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że zasiłek pogrzebowy prawdopodobnie zostanie podniesiony do 150% płacy minimalnej, a zatem o prawie 2500 złotych. Tym samym kwota świadczenia wzrosłaby z 4000 tysięcy do 6450 złotych.

Kto i jak może otrzymać zasiłek?

O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się każda osoba, która opłaciła koszty pogrzebu. Oznacza to, że najistotniejszym czynnikiem jest fakt opłacenia zakładu pogrzebowego, nie zaś bycia spokrewnionym ze zmarłym. Właśnie dlatego kluczowymi dokumentami będą nie tylko wniosek o przyznanie zasiłku (druk Z-12) i skrócony odpis aktu zgonu, ale również rachunki potwierdzające wszystkie poniesione koszty. Na złożenie papierów wnioskodawca będzie mieć 12 miesięcy, a ZUS wypłaci zasiłek do 30 dni od daty ich otrzymania. Pieniądze mogą dotrzeć do wnioskodawcy przelewem lub zostać dostarczone na wskazany adres w formie gotówkowej.

źródło: SUPERBIZNES