Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS już jest gotowy do wypłaty nowego świadczenia. Ruszy z przyjmowaniem wniosków
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.01.2024 13:34

ZUS już jest gotowy do wypłaty nowego świadczenia. Ruszy z przyjmowaniem wniosków

pracownicy, zdjęcie ilustracyjne
BURGER/PHANIE/EAST NEWS

,,Od 1 stycznia 2024 roku ZUS będzie obsługiwał świadczenie wspierające, kierowane do osób z niepełnosprawnością o największej potrzebie wsparcie w związku z trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu.” — zapowiedziała prezes ZUS  Gertruda Uścińska.

Świadczenie wspierające od 1 stycznia

Od początku tego roku ZUS będzie wypłacał nowe świadczenie, które wspierać będzie osoby z niepełnosprawnościami. Będzie ono przysługiwać pełnoletniej osobie z orzeczeniem, bez względu na jej dochód czy pobieranie innych świadczeń i będzie zwolnione z podatku dochodowego. Nie będzie również podlegało egzekucji.  Świadczenie to ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych i poprawienia ich sytuacji finansowej, bez blokowania im drogi do rozwoju zawodowego.
 

Kto dostanie nowe świadczenie?

Warunkiem przyznania świadczenia wspierającego będzie decyzja o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, którą wyda wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Do świadczenia będę uprawnione osoby pełnoletnie, których poziom potrzeby wsparcie osiągnie poziom od 70 do 100 punktów. Punkty wpłyną również na to, kiedy upoważnionemu zostanie przyznane świadczenie — osoby, które osiągnęły poziom 87 pkt lub wyższy, będą mogły ubiegać się o finansowe wsparcie już w tym roku, powyżej 78 pkt w 2025, a powyżej 70 pkt dopiero w 2026.

ZUS stawia jeden warunek otrzymania świadczenia

Punkty określające poziom potrzeby wsparcia przyznawane będą na podstawie orzeczenia, wystawionego przez wojewódzki zespół ds. orzecznictwa, dlatego bardzo ważne jest, żeby pamiętać, by udać się do niego jeszcze przed złożeniem wniosku. Bez wydanego oświadczenia, otrzymanie świadczenia wspierającego nie będzie bowiem możliwe.

Świadczenie wspierające będzie zależnie od wysokości renty socjalnej (aktualnie 1588, 44 zł) i będzie wynosić od 40% do 220%, a zatem, zależnie od indywidualnego zapotrzebowania, między 635 zł a 3495 zł.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna