Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy tłumnie składają wnioski o nowe świadczenie. ZUS masowo odmawia, powód jest jeden
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 05.01.2024 09:00

Polacy tłumnie składają wnioski o nowe świadczenie. ZUS masowo odmawia, powód jest jeden

pieniądze
Pixabay/Byszek

Od 1 stycznia 2024 roku ZUS ma przyznawać świadczenie wspierające. Ma być to pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem wiele wniosków złożonych na samym początku roku zostało już odrzuconych.

Czym jest świadczenie wspierające?

Wszystkie pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami, niezależnie od dochodu, mogą od początku nowego roku ubiegać się o przyznanie im świadczenia wspierającego. Pieniądze te będą zwolnione z podatku i będą wolne od zajęcia komorniczego. Zależnie od potrzeb wnioskodawcy, kwota świadczenia wahać się ma się między 40 a 220 proc. wysokości renty socjalnej (obecnie 1588,44 zł), a zatem od 635 zł do prawie 3500 zł. Uzyskanie świadczenia nie jest jednak takie proste.
 

Wypłacają 550 złotych niezależnie od wieku. Decyzja zapada w ciągu zaledwie 30 dni

Gdzie składać wnioski i dlaczego ZUS je odrzuca?

Oczywiście, aby uzyskać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Jest to jednak formalność, którą należy zająć się w końcowym etapie ubiegania się o wsparcie finansowe. Na początku tej drogi jest natomiast wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, o którym, jak się zdaje, wielu składających wnioski do ZUS zapomniało.

Jak podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to w kompetencjach WZON leży ustalenie poziomu potrzeby wsparcia, dlatego to od wniosku o wydanie tej decyzji należy zacząć. Na jej podstawie ZUS może dopiero rozpatrzyć wniosek o świadczenie socjalne. Kiedy ten etap będziemy mieć już za sobą, wniosek o przyznanie świadczenia możemy składać wyłącznie elektronicznie przez swój bank, PUE ZUS lub portal Emp@tia. Bez decyzji WZON ZUS nie będzie mógł rozpatrzyć finalnego wniosku o przyznanie świadczenia.
 

Poziom potrzeby wsparcia

Kiedy wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności rozpatruje przesłane wnioski, przyznaje wnioskodawcy punkty określające poziom potrzeby wsparcia. Osoby, które uzyskają 70-77 pkt mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia od 2026 roku (lub 2024, jeśli ich opiekunowi przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy lub specjalnego zasiłku opiekuńczego), 78-86 pkt — od 2025 roku, natomiast osoby, które uzyskały powyżej 87 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie już od roku bieżącego.

Kiedy złożyć wniosek do ZUS

Kiedy WZON wyda już decyzję w naszej sprawie, będziemy mieć 3 miesiące na złożenie wniosku do ZUS. Jeśli zrobimy to w tym okresie, ZUS przyzna świadczenie z wyrównaniem od dnia, od którego wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności przyznał wnioskodawcy uprawnienia.
 

źródło: SUPERBIZNES