Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To koniec trzynastek i czternastek? Właśnie padł nowy, sensacyjny pomysł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.01.2024 14:53

To koniec trzynastek i czternastek? Właśnie padł nowy, sensacyjny pomysł

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/pasja1000/Iberion

Trzynastki i czternastki to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Po wyborach wielu z nich pewnie zastanawia się, że czy 13. i 14. emerytura zostanie dalej utrzymana. Teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z posłów Trzeciej Drogi i stwierdził, że te świadczenia są do likwidacji. Czy nowy rząd pójdzie za radą ekonomisty?

Trzynastki i czternastki dla seniorów

Słynna trzynastka to już stałe świadczenie wypłacane seniorom od kilku lat. Część emerytów mogło także liczyć na czternastą emeryturę. Teraz wszystko wskazuje na to, że rozważane są inne rozwiązania dotyczące dodatkowych pieniędzy dla seniorów. Została już złożona nawet konkretna propozycja. Co będzie w takim przypadku z trzynastkami i czternastkami? 

Zobacz także: To koniec popularnego programu dotyczącego kredytów. Rząd wprowadzi nowe rozwiązanie?

500 plus dla seniorów. Zaczęło się 1 stycznia, ogromne zmiany

Nowy pomysł rządu w sprawie trzynastek i czternastek

Szczegóły tej propozycji przedstawił poseł Trzeciej Drogi i ekonomista Ryszard Petru podczas rozmowy z Radiem Zet. Okazuje się, że zakłada ona likwidację 13. i 14. emerytury. 

- Opozycja złożyła już konkretną propozycję. Pojawił się pomysł, by zastąpić trzynastkę i czternastkę likwidacją podatku na stałe. Trzynasta emerytura stałaby się częścią emerytury miesięcznej - mówił Ryszard Petru.

To koniec 13. i 14. emerytury?

Jak zapewnia ekonomista, seniorzy nie straciliby na takiej zmianie. - Emeryt i tak dodawałby dodatkowe świadczenie, ale w postaci podwyższonej miesięcznej wypłaty. Zamiast prezentów od państwa, mielibyśmy wyższe emerytury. Trzynastka i czternastka byłyby stałym elementem miesięcznej emerytury - podkreślił.

Donald Tusk zapewniał wielokrotnie, że wszystkie dotychczasowe świadczenia, takie jak 800 plus czy trzynastki i czternastki, będą wypłacane. Nie wiemy więc, czy nowy rząd zdecyduje się na przyjęcie takiej propozycji.