Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 500 plus dla seniorów. Zaczęło się 1 stycznia, ogromne zmiany
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.01.2024 18:09

500 plus dla seniorów. Zaczęło się 1 stycznia, ogromne zmiany

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Nowy Rok spowodował nie tylko zmiany w płacy minimalnej i powiązanymi z nią podatkami oraz świadczeniami. 1 stycznia w życie weszły również zmiany związane z tzw. 500 plus dla seniora. Nowość, jak się okazuje, jest dość spora.

Zmiany w "500 plus dla emerytów"

Kwestia wsparcia dla emerytów jest rzeczą najważniejszą. Wysoka inflacja i rosnące opłaty za media spowodowały pogorszenie sytuacji finansowej wielu z nich, o czym dość często informują media.

Jak wskazuje portal superbiz.se.pl, jedną z metod wsparcia jest tzw. 500 plus dla seniora. Ta potoczna nazwa może przywodzić na myśl popularny program wsparcia dla rodzin, jednak w istocie chodzi o świadczenie dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. 2024 rok niesie ze sobą zmiany również w kontekście tegoż świadczenia.

Polaków czeka masowa wymiana dokumentów. Przegapisz termin, zapłacisz ogromną karę

Jak można uzyskać wsparcie?

Pieniądze ze świadczenia można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy bowiem złożyć wniosek ESUN do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - można to zrobić pocztą, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub w dowolnej placówce Zakładu. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Przede wszystkim, potencjalny świadczeniobiorca musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W przypadku jego braku, ZUS sam skieruje wnioskodawcę na badania. Te osoby, które posiadają z kolei orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji bądź orzeczenia sprzed 1 września 1997 roku przejmować się nie muszą - w zupełności bowiem one wystarczą.

Podwyżka świadczenia w 2024 roku

Pełną kwotę wsparcia wynoszącą 500 zł otrzymają ci, którzy nie posiadają świadczenia finansowanego ze środków publicznych (dotyczy również emerytur i rent). Kwalifikują się również te osoby, które otrzymują takowe świadczenia, ale do kwoty 1657,80 zł brutto. Powyżej tej kwoty, “500 plus” jest pomniejszane aż do poziomu 2157,80 zł brutto, od której już nie jest przyznawane.

Z kolei zaplanowana na 2024 rok została podwyżka limitów świadczenia. Otrzymanie pełnej kwoty ma być od marca możliwe do kwoty 1923,21 zł brutto, zaś świadczenia w ogóle - do sumy 2423,21 zł brutto.

źródło: superbiz.se.pl