Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiadomo, o ile mogą wzrosnąć trzynaste emerytury. Wielu seniorów się wkurzy. To tyle, co kot napłakał
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.01.2024 09:59

Wiadomo, o ile mogą wzrosnąć trzynaste emerytury. Wielu seniorów się wkurzy. To tyle, co kot napłakał

dłonie
Pixabay/sabinevanerp

Trzynasta emerytura, wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, wcale nie jest wypłacana wyłącznie emerytom, w portfelach nie pojawia się po dwunastej, grudniowej emeryturze, a jej wysokość co roku się zmienia. Dlatego sprawdzamy, co przyniesie w tej kwestii 2024 rok.

Komu przysługuje trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura jest gwarantowana na mocy ustawy uchwalonej w styczniu 2020 roku wszystkim emerytom i rencistom. Przysługuje ona zatem osobom uprawnionym do emerytury, emerytury częściowej i niższej niż najniższa, renty szkoleniowej, socjalnej i socjalnej w zmniejszonej wysokości, rodzinnej i z tytułu niezdolności do pracy, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także zasiłku i świadczenia przedemerytalnego.

Ponadto trzynasta emerytura przysługuje osobom pobierającym emeryturę na podstawie innych aktów prawnych, a zatem nie tylko tych korzystających z powszechnego ubezpieczenia społecznego, ale także ubezpieczenia społecznego rolników, systemów zaopatrzenia społecznego żołnierzy zawodowych, wojskowych, kombatantów, inwalidów wojennych i funkcjonariuszy służb.
 

Kiedy osoby uprawnione mogą spodziewać się trzynastej emerytury?

W 2024 roku trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu, razem ze świadczeniami za ten miesiąc. Dodatkowo, osoby uprawnione do zasiłków i świadczeń przedemerytalnych otrzymają dodatkowe roczne świadczenie w maju.

Ile w nowym roku wyniesie trzynasta emerytura?

Co roku wysokość tego świadczenia jest inna, choć zgodnie z ustawą zawsze równa się najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca danego roku, jest zatem zależna od świadczenia podstawowego. Ponadto od samej emerytury powinniśmy odliczyć 9% składki zdrowotnej, a także 12 % podatku dochodowego, jeśli suma świadczenia podstawowego i trzynastej emerytury przekroczy 2,5 tysiąca złotych.

Zgodnie z tymi wskazaniami na początku 2021 roku najniższa emerytura wynosiła 1200 złotych brutto, ale w 1 marca wzrosła do 1250,88 zł, by 1 marca 2022 roku ponownie wzrosnąć do 1338,44 zł.

W 2023 roku trzynastka była wypłacona w kwocie 1588,44 zł brutto. Jeśli w tym roku skala waloryzacji świadczeń wyniesie 12.3 %, to trzynasta emerytura wyniesie co najmniej 1 783,82 zł, a więc pójdzie w górę o prawie 200 zł. W przypadku, gdy senior po zmianach otrzyma świadczenie emerytalne wynoszące 1500 zł, to suma emerytury i trzynastki, może wynieść aż 3283 zł brutto.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

13. emerytura będzie pomniejszona o podatek? Brak decyzji to mniejsze pieniądze dla seniorów
13. emerytura z podatkiem? Seniorzy zapłacą, jeśli rząd nie podejmie decyzji
13. emerytura z podatkiem? Seniorzy zapłacą, jeśli rząd nie podejmie decyzji
Trzynastka nie będzie tak duża jak dotychczas? Rząd nie podjął jeszcze decyzji kluczowej dla pieniędzy seniorów. Emeryci będą musieli zapłacić podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury?
Czytaj dalej
13. emerytura i 500 plus połączone w jednym świadczeniu? PiS szykuje nowy projekt
500 plus i 13. emerytura połączona w jednym świadczeniu? PiS szykuje nowy projekt
500 plus i 13. emerytura połączona w jednym świadczeniu? PiS szykuje nowy projekt
500 plus zainspirowało PiS do szukania nowego sposobu na pozyskanie przychylności suwerena. Ryszard Terlecki ujawnił, że partia rządząca szykuje zupełnie nowe działo, które pomoże opróżnić kasę państwa. PiS chce stworzyć "coś a miarę 500 plus lub 13. emerytury". Nowe rozwiązanie ma pojawić się już w 2023 r.500 plus i plotki na temat podwyższenia przez PiS kwoty należnej rodzicom powróciły jak bumerang. Jarosław Kaczyński jednoznacznie odniósł się do tej kwestii, ale Ryszard Terlecki puścił parę.500 plus to sztandarowy program PiS, a pieniądze zasilające domowe budżety realnie wpływają na poprawę życia dzieci. W obliczu galopującej inflacji pojawiają się głowy, że 500 plus nie jest już warte 500 złotych i należy zwiększyć kwotę przelewaną na konta rodziców.Okazuje się, że 500 plus nie może cieszyć się specjalnymi względami w obozie władzy. PiS szuka zupełnie nowych sposobów na dotarcie do obruszonego suwerena. Ryszard Terlecki przyznał, że w 2023 r. może pojawić się zupełnie nowe rozwiązanie, ale... nadal związane będzie z kolejnym opróżnianiem kieszeni. Powód jest jeden: cel to wygrane wybory.
Czytaj dalej