Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1200 złotych świadczenia dla aktywnych zawodowo. Sprawdź, kto może otrzymać wypłatę z ZUS
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.01.2024 13:35

1200 złotych świadczenia dla aktywnych zawodowo. Sprawdź, kto może otrzymać wypłatę z ZUS

pieniądze
Pixabay/skyradar

Od kilku lat ZUS wypłaca świadczenia, z których prawie nikt nie korzysta. Jednak wcale nie dlatego, że tak mało jest osób uprawnionych, ale niewiele z nich wie, że przysługuje im wsparcie finansowe. Czym jest renta szkoleniowa i kto może z niej skorzystać?


 

Pieniądze na przekwalifikowanie — dla kogo i dlaczego?

Utrata pracy może nastąpić z wielu powodów, na wielu etapach życia. Właśnie dla osób dotkniętych taką sytuacją, ZUS przewidział tzw. rentę szkoleniową. Świadczenie to jest wypłacane osobom aktywnym zawodowo, które utraciły możliwość wykonywania dotychczasowej pracy, co ma umożliwić im znalezienie nowego zajęcia, odpowiedniego dla obecnego stanu zdrowia. Wymogiem koniecznym do otrzymania wsparcia jest opinia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS.


 

Co zrobić, by otrzymać rentę szkoleniową i jak jej nie stracić?

Poza opinią lekarza, by otrzymać zaświadczenie z ZUS-u, należy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Można to zrobić udając się osobiście do jednostki ZUS lub przez pełnomocnika, za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego lub operatora pocztowego, bądź przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek należy złożyć najpóźniej 30 dni przed ustaleniem prawa do zasiłków lub świadczeń.

Pieniądze można otrzymywać przez sześć miesięcy, z perspektywą nawet do trzech lat, jednak istnieje wariant, w którym wypłata świadczenia zostanie wstrzymana szybciej. Mianowicie: osoba pobierająca rentę nie może w tym czasie podjąć się pracy. Świadczenia mają bowiem pomóc tym, którzy nie są do tego zdolni i potrzebują w tym okresie pomocy finansowej, by znów osiągnąć niezależność.


 

Ile wynosi świadczenie?

Mówiąc najprościej: 75% podstawy wymiaru renty. Równocześnie jednak kwota ta nie może być niższa od minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która rok temu wynosiła niecałe 1200 zł. Kwota ta jednak ulegnie zmianie już w najbliższych miesiącach, w ramach następnej waloryzacji.

Na świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru renty mogą natomiast liczyć ci, których niezdolność do pracy jest wynikiem choroby zawodowej lub wypadku w pracy.


źródło: interia BIZNES