Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne zmiany w popularnym świadczeniu. Skorzysta z niego dużo więcej osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 22:40

Ogromne zmiany w popularnym świadczeniu. Skorzysta z niego dużo więcej osób

Pieniądze
Pixabay/adnovak

Od 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają rewolucyjne zmiany w pobieraniu jednego z ważnym świadczeń. Mowa tu o świadczeniu pielęgnacyjnym, zwanym także zasiłkiem opiekuńczym. Okazuje się, że skorzysta z niego jeszcze więcej osób.

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne, inaczej zasiłek opiekuńczy to wsparcie finansowe przeznaczone dla osób, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. W nowym roku nie zmieni się wysokość tego świadczenia i dalej będzie wynosiło 2458 złotych miesięcznie. W nowym roku pojawią się jednak inne istotne zmiany dotyczące przyznawania zasiłku.

Zobacz także: Ruszył nabór wniosków, można dostać nawet 3495 złotych. Kto może skorzystać?

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Od 1 stycznia ogromne zmiany w zasiłku opiekuńczym

Do tej pory osoba, która chciała pobierać zasiłek opiekuńczy, nie mogła wykonywać obowiązków zawodowych. Natomiast od 1 stycznia 2024 roku będzie możliwe łączenie pracy i otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego bez ograniczeń. W efekcie, wysokość zarobków nie będzie już miała znaczenia w kontekście prawa do zasiłku opiekuńczego. Identyczne zasady będą obowiązywały w przypadku osób, które otrzymują emerytury lub renty. Nowa ustawa określa, że świadczenie pielęgnacyjne będzie od teraz przeznaczone dla:

  • matki lub ojca osoby niepełnosprawnej
  • opiekuna faktycznego dziecka
  • osoby, która jest rodziną zastępczą spokrewnioną
  • osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka
  • dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej
  • dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego
  • innych osób, które sprawują opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności

Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Należy pamiętać, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tym osobom, których niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole czy na uczelni wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Do otrzymania zasiłku opiekuńczego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i dołączenie do niego wymaganych dokumentów. Możemy to zrobić w Gminnym lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, czy też w innej instytucji, która zajmuje się wypłacaniem tego typu świadczeń.