Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwójna waloryzacja w 2024 roku. To ostatnie takie podwyżki dla seniorów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 19:13

Podwójna waloryzacja w 2024 roku. To ostatnie takie podwyżki dla seniorów

Seniorki, pieniądze
Pixabay/silviarita/Iberion

Emerytury i renty, które otrzymują seniorzy, są co roku waloryzowane. Podwyżki świadczeń są odpowiedzią na aktualną sytuację gospodarczą. Jak się okazuje, w 2024 roku emeryci będą mogli liczyć na podwójną waloryzację. Może to być ostatnia taka podwyżka świadczeń. 

Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych

Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych odbywa się co roku. Jest to powiększanie ich w taki sposób, by jak najlepiej dopasować ich wysokość do sytuacji gospodarczej. Uwzględnia się przy tym poziom inflacji, średnioroczny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz inne czynniki. Jeśli chodzi o wstępny wskaźnik waloryzacji w 2024 roku, to ma wynosić on 12,3 proc. Nie jest to jednak ostateczna liczba, a prognozy NBP wskazują nawet, że wskaźnik może być niższy i będzie na poziomie 11,5 proc.

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Podwójna waloryzacja w 2024 roku

Jeśli wskaźnik będzie na takim poziomie, jak przewidują prognozy NBP, to od 1 marca 2024 roku minimalna emerytura wyniesie 1771,11 złotych brutto. Możliwe jest, że seniorzy będą mogli liczyć na drugą waloryzację. Będzie tak wtedy, gdy w pierwszych sześciu miesiącach roku ceny wzrosną o 5 proc., co jest dość prawdopodobne. Druga podwyżka świadczeń miałaby nastąpić 1 września 2024 roku i zostać wyliczona na podstawie średniorocznej inflacji w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. 

Ostatnie takie podwyżki dla seniorów

W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 procent. Tak wysoki poziom był spowodowany malejącą, ale wciąż wysoką inflacją. Oficjalny wskaźnik marcowej waloryzacji poznamy jednak dopiero pod koniec lutego 2024 roku. Jak się okazuje, rządowe przewidywania wskazują, że podwyżki dla seniorów mogą być ostatnimi, które są dwucyfrowe. 

Zobacz także: Banalnie prosty sposób na wyższą emeryturę. Wiele osób nie ma o tym pojęcia