Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Banalnie prosty sposób na wyższą emeryturę. Wiele osób nie ma o tym pojęcia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.12.2023 20:26

Banalnie prosty sposób na wyższą emeryturę. Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Pieniądze
Iberion

Emerytura może być większa dzięki corocznej waloryzacji, ale to nie jedyna opcja, dzięki której seniorzy zyskają więcej pieniędzy. Niewiele osób bowiem zna ten banalnie prosty sposób na podwyższenie swojego świadczenia emerytalnego. O co dokładnie chodzi?

Większa emerytura dzięki waloryzacji

Coroczna waloryzacja emerytur i rent to powiększenie świadczeń w taki sposób, żeby były jak najlepiej dopasowane do sytuacji gospodarczej. Taka podwyżka uwzględnia poziom inflacji oraz inne czynniki, które mają wpływ na nabywczą siłę pieniądza. Dzięki waloryzacji, odbywającej się co roku 1 marca, seniorzy mogą liczyć na pobieranie świadczeń w wyższej kwocie. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny sposób na to, by otrzymywać większą sumę. 

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Termin przejścia na emeryturę też ma znaczenie

Ważnym czynnikiem, który wpływa na wysokość emerytury, jest termin, w którym zdecydujemy się na nią przejść. Jeśli chodzi o 2024 rok, to najkorzystniejszym czasem wydaje się być sam początek roku, a także lipiec. To właśnie wtedy seniorzy mogą liczyć na bardzo opłacalne warunki wyliczenia emerytury. 

Zobacz także: Wielu Polaków dostanie zwrot pieniędzy za prąd. Wiadomo, kto skorzysta

Banalnie prosty sposób na zwiększenie emerytury

Istnieje jeszcze kolejny sposób na powiększenie świadczenia emerytalnego, o którym wielu seniorów nawet nie ma pojęcia. Chodzi dokładnie o wliczenie minimalnego wynagrodzenia zamiast lat zerowych. W przypadku gdy danej osobie nie udało się udowodnić wysokości otrzymywanych zarobków w momencie składania wniosku, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał je za tzw. lata zerowe.

Natomiast od stycznia 2009 roku ZUS może przyjąć do wyliczenia płacę minimalną, która obowiązywała w tamtym czasie. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla tych seniorów, którzy nie są w stanie przedstawić urzędnikowi dokumentów płacowych. Należy jednak pamiętać, że przeliczenie nastąpi na nasz wniosek, a nie wniosek urzędu.