Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.12.2023 17:56

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/jhenning/Iberion

Seniorzy mogą otrzymywać świadczenie emerytalne z ZUS oraz z KRUS. Jak się okazuje, niektóre osoby mogą także pobierać podwójną emeryturę. Do otrzymania dwóch świadczeń konieczne jest spełnienie kluczowych warunków. 

Świadczenie emerytalne z KRUS

Emeryturę rolniczą z KRUS mogą otrzymać osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne oraz mogą udokumentować opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Konieczne jest także osiągnięcie wieku emerytalnego, który wnosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Aby pobierać świadczenie należy także podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.

Ponad 300 złotych miesięcznie z ZUS. O tym dodatku wciąż wie niewielu

Kto może otrzymać dodatek rolny do emerytury z ZUS?

Jeśli chodzi o wysokość świadczenia emerytalnego z KRUS, to jest ono ustalane na podstawie części składkowej i części uzupełniającej. Zależy głównie od tego, ile dana osoba pracowała w gospodarstwie rolnym, przez jaki okres opłacała składki i w jakiej wysokości.

Niektórzy seniorzy mogą otrzymać także dodatek rolny do emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego oraz odprowadzanie przez wybrany okres składkę na poczet KRUS. Zostanie on wypłacony tym, którzy ubiegają się o emeryturę, a liczba lat składkowych na ubezpieczenie w KRUS była mniejsza niż 25 lat.

Podwójna emerytura dla seniorów

Okazuje się, że niektórzy seniorzy mogą liczyć na podwójne świadczenie emerytalne - jedno z ZUS, a drugie z KRUS. Aby je otrzymać, konieczne jest oczywiście osiągnięcie wieku emerytalnego, ale także posiadanie odpowiednich okresów składkowych zarówno w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie.

Zobacz także: Od 1 stycznia 2024 roku te produkty będą droższe. Wszystko przez nowe opłaty