Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 1 stycznia 2024 roku te produkty będą droższe. Wszystko przez nowe opłaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.12.2023 15:59

Od 1 stycznia 2024 roku te produkty będą droższe. Wszystko przez nowe opłaty

Sklep spożywczy
Zofia i Marek Bazak/East News

W nowym roku zostanie wprowadzona nowa opłata, która sprawi, że będziemy musieli za niektóre produkty zapłacić więcej. Te nowe regulacje są związane z unijnymi ograniczeniami dotyczącymi zastosowania jednorazowego plastiku. 

Nowa opłata w 2024 roku

Jakiś czas temu pojawiły się nowe rozporządzenia ministra klimatu i środowiska. Są one powiązane z wprowadzaniem unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku, a także wycofaniem z rynku wybranych produktów zrobionych z plastiku. Zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2024 roku i będą oznaczały większe wydatki podczas zakupów czy chociażby zamawiania jedzenia na wynos. 

Zobacz także: Nawet 5000 zł mandatu. O tym lepiej pamiętać w sylwestra

Ponad 300 złotych miesięcznie z ZUS. O tym dodatku wciąż wie niewielu

Dodatkowa opłata za plastikowe opakowania

Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego, handlu hurtowego lub gastronomiczne będą musieli doliczać dodatkową opłatę za plastikowe produkty jednorazowego użytku, takie jak kubki czy wszelkiego rodzaju opakowania na żywność. Już od nowego roku za plastikowy kubek trzeba będzie dopłacić 20 groszy, a za plastikowe opakowanie na żywność - 25 groszy. 

Kolejna nowa opłata od stycznia

To jednak jeszcze nie wszystko. Kolejne rozporządzenie dotyczy opłat, które mają pokryć koszty zagospodarowania odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi tu między innymi o paczki, owijki elastyczne, pojemniki na żywność, kubki na napoje, lekkie torby czy wyroby tytoniowe, które mają filtry zawierające tworzywa sztuczne. W tym przypadku stawka będzie na poziomie 10 groszy za kilogram