Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 5000 zł mandatu. O tym lepiej pamiętać w sylwestra
Monika Majko
Monika Majko 30.12.2023 19:52

Nawet 5000 zł mandatu. O tym lepiej pamiętać w sylwestra

sylwester
Pixabay.com/Pexels/Biznesinfo

Sylwester to czas wielkich imprez i wspólnego celebrowania. W czasie świętowania trzeba jednak uważać, bowiem zbyt huczna zabawa może zakończyć się ogromnym mandatem. Jaka kara grozi nam za hałasowanie i zakłócanie spokoju?

W sylwestra też można dostać mandat

W sylwestra niemal cały świat świętuje nadejście Nowego Roku, nie oznacza to jednak, że tego dnia nie obowiązują żadne zasady. I choć zwykle 31 grudnia sąsiedzi przymykają oko na głośne imprezy za ścianą, to warto uważać, bo zakłócanie spokoju i hałasowanie może zostać ukarane wysokim mandatem. 

- Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - można przeczytać w art. 51 Kodeksu Wykroczeń.

Ogromne straty Telewizji Polskiej. Przerwa w emisji kluczowych programów będzie słono kosztować

Nawet do 5 tys. zł kary

Zgodnie z art. 51 KW, w zależności od stopnia wykroczenia mandat może wynosić do 500 zł. Jeśli jednak funkcjonariusze uznają, że jest to niewymierna kara do popełnionego występku, mogą skierować sprawę do sądu. Jeśli do tego dojdzie, grzywna może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. 

To nie koniec zagrożeń, bowiem za zakłócanie spokoju publicznego można nawet trafić do aresztu. Z takiej możliwości funkcjonariusze korzystają jednak jedynie w wyjątkowo trudnych przypadkach.

A co z fajerwerkami?

A co z petardami i fajerwerkami? W tym przypadku w Sylwestra i Nowy Rok obowiązuje wyjątek, nie warto przesadzać z korzystaniem z wyrobów pirotechnicznych. Służby mogą bowiem uznać, że mimo wyjątkowych okoliczności jednak zakłócamy spokój i ukarać nas mandatem.

Tagi: Sylwester