Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy dostaną nawet 5500 złotych miesięcznie. Wystarczy spełnić jeden kluczowy warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 20:00

Seniorzy dostaną nawet 5500 złotych miesięcznie. Wystarczy spełnić jeden kluczowy warunek

Pieniądze
Iberion

Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące niektórym seniorom. W ramach tego dodatku można otrzymać nawet 5500 złotych, a wystarczy spełnić tylko jeden kluczowy warunek. Kto może liczyć na wypłatę pieniędzy?

Dodatkowe pieniądze z ZUS nawet bez wniosku

Emerytura honorowa to świadczenie wypłacane co miesiąc osobom, które skończyły 100 lat. W tym przypadku nie mają znaczenia inne otrzymywane dodatki, takie jak renta, emerytura lub też ich brak. Konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa, ale nie trzeba mieszkać w kraju. Większość seniorów nawet nie musi składać wniosku, by otrzymać dodatkowe pieniądze. Wyjątkiem są ci, którzy nie widnieją w systemie ZUS, bo na przykład zrezygnowały z pracy w celu opieki nad dziećmi. Warto wspomnieć, że dodatek nie podlega waloryzacji. 

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Wysokość emerytury honorowej

Kwota emerytury honorowej jest zmieniania co 12 miesięcy i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Wysokość świadczenia jest równa kwocie bazowej, na podstawie której oblicza się emerytury i renty. Obecnie jest to 5540,25 złotych brutto. Co roku ta kwota się zmienia, ale raz przyznana danej osobie, nie podlega waloryzacji. 

Zobacz także: Skarbówka ściga seniorów za zaległą opłatę. Może nawet pomniejszyć emeryturę

Te instytucje wypłacają świadczenie honorowe

W Polsce istnieje kilka instytucji, które wypłacają świadczenia honorowe dla seniorów, którzy ukończyli 100 lat. Jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Zasady wypłacania emerytury honorowej z KRUS są podobne jak w ZUS. Również nie jest konieczne złożenie wniosku, ale pieniądze otrzymują osoby, które pobierają rolnicze emerytury lub renty.