Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarbówka ściga seniorów za zaległą opłatę. Może nawet pomniejszyć emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 18:58

Skarbówka ściga seniorów za zaległą opłatę. Może nawet pomniejszyć emeryturę

Seniorka
Pixabay/sabinevanerp

Abonament RTV są zobowiązani płacić wszyscy, którzy posiadają telewizor lub radio. Coraz więcej osób jednak nie reguluje tej opłaty, co może przynieść im nieprzyjemne konsekwencje. Jak się okazuje, dla seniorów może to oznaczać nawet pomniejszenie świadczenia emerytalnego. 

Czym jest abonament RTV?

Abonament RTV to opłata pobierana przez Pocztę Polską w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obowiązuje wszystkie osoby, które posiadają telewizor lub radio. Wpłaty należy dokonać do 25. dnia każdego miesiąca lub też zapłacić za rok z góry, uzyskując tym samym rabat w wysokości 10 proc. Za posiadanie telewizora lub radia i telewizora powinniśmy zapłacić 27,30 złotych miesięcznie, a za samo radio - 8,70 złotych miesięcznie.

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Wiele osób nie płaci abonamentu RTV

Jak wskazują dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jedynie co trzecia osoba opłaca abonament RTV. Jeśli zarejestrujemy odbiornik, a nie wpłacamy pieniędzy, to możemy mieć problem ze skarbówką. Ci, którzy nie dopilnują terminu, otrzymają wezwanie do zapłaty. Następnie taka osoba ma 7 dni na uregulowanie zaległości, a jeśli nic z tym nie zrobi, sprawę przejmie skarbówka. 

Zobacz także: Ruszył nabór wniosków, można dostać nawet 3495 złotych. Kto może skorzystać?

Skarbówka może nawet zmniejszyć emeryturę

Skarbówka wówczas sama pokryje zadłużenie. Jeśli to emeryt będzie dłużnikiem, Urząd Skarbowy może ściągnąć środki z jego świadczenia emerytalnego. Spora część seniorów jest zwolniona z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Są to osoby, które: ukończyły 75 lat, są po 60. roku życia i ich emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia, zaliczają się do I grupy inwalidzkiej lub są weteranami będącymi inwalidami wojskowymi lub wojennymi.