Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ogromne zmiany dla pacjentów. Właśnie się zaczęło
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.01.2024 22:45

Ogromne zmiany dla pacjentów. Właśnie się zaczęło

przychodnia
Wojciech Olkusnik/East News

Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.

Zmiany dla chorych na cukrzycę

Nadejście nowego roku jest momentem najczęściej wybieranym na wdrożenie nowych zmian. W ten oto sposób podniesiono chociażby wysokość świadczenia 500 plus do 800 zł, czy wysokość płacy minimalnej do poziomu 4242 zł brutto.

Jak jednak wynika z doniesień serwisu rynekzdrowia.pl, sporo zmian weszło w życie również w kontekście zdrowotnym. Jedna z nowości dotyka szczególnie chorych na cukrzycę.

Seniorzy dostaną nawet 5500 złotych miesięcznie. Wystarczy spełnić jeden kluczowy warunek

Nowe zasady już obowiązują

Stosowny komunikat w sprawie zmian wydało Ministerstwo Zdrowia. Wyjaśnia on, że chodzi o wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który zaktualizowano 1 stycznia za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia.

W tym konkretnym przypadku nowelizacji, zmiany dotyczą refundacji pasków do oznaczania glukozy. Eliminowane są wątpliwości dotyczące kryteriów przyznawania refundacji.

Co to oznacza dla pacjentów?

Nowelizacja zmienia konkretnie zapis, określający kiedy możliwe jest kolejne wystawienie zlecenia w danym przypadku korzystania przez pacjenta z pasków. W okresie do pół roku, liczba ta nie może przekraczać między 25 a 400 sztuk. Z kolei w trakcie blokady, refundacja pasków jest możliwa tylko w ilości zgodnej z zaleceniami.

źródło: rynekzdrowia.pl