Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna informacja z ZUS. Nie wszyscy dostaną emeryturę w styczniu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.01.2024 12:19

Ważna informacja z ZUS. Nie wszyscy dostaną emeryturę w styczniu

emeryci
Pixabay/jhenning

Daty, w których seniorzy dostają emeryturę są ustalone z góry, dlatego w każdym miesiącu mogą spodziewać się pieniędzy tego samego dnia. W styczniu jednak niektóre osoby może spotkać zaskoczenie: emerytury w pierwszym miesiącu 2024 roku nie będzie.

Kiedy wypadają dni wypłaty dla emerytów?

Terminy, w których seniorzy otrzymują swoje pieniądze, wypadają co miesiąc w tych samych siedmiu dniach. Są to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dzień miesiąca. Ze względu na czynniki takie jak tempo wpływania składek, ZUS nie ma możliwości wypłacenia wszystkich emerytur tego samego dnia.


Nie zawsze jednak wypłata w tym terminie jest możliwa, składa się na to kilka czynników, takich jak chociażby weekendy. W styczniu będą to 6. i 20. dzień miesiąca, oba wypadające w soboty. Emeryci, którzy w te dni spodziewali się świadczeń, otrzymają je 5. i 19. stycznia, w piątki. Co jednak z tymi, którzy wyczekiwali swojej emerytury w Nowy Rok?

Następna emerytura dopiero w lutym?

Tych, którzy właśnie takiej informacji się spodziewali, uspokajamy: seniorzy otrzymali swoje pieniądze za styczeń jeszcze przed rozpoczęciem tego miesiąca. Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne dni wolne od pracy wpływają co roku na harmonogram wielu wydarzeń, a wypłata świadczeń nie stanowi wyjątku. Jednak emeryci, którzy nie mogli otrzymać pieniędzy 1 stycznia, dostali je już wcześniej, w piątek, 29 grudnia. Oznacza to, że choć w tym miesiącu nie otrzymają żadnego przelewu, w poprzednim doczekali się dwóch.

Czy można zmienić termin otrzymania emerytury?

Bywa i tak, że z różnych względów data otrzymania świadczenia jest dla kogoś szczególnie ważna. Wówczas istnieje możliwość złożenia w placówce ZUS wniosku o ustalenie daty odpowiadającej zainteresowanemu. Sęk w tym, by swoje życzenie odpowiednio uzasadnić; wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przychylić się do spełnienia prośby. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której emeryci potrzebują pieniędzy w celach, których terminów przesunąć się nie da, np. w przypadku alimentów lub spłaty zadłużenia.

źródło: interia BIZNES

 

 

1500 zł dodatku do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek
pieniądze
Wielkie zmiany w dodatku pieniężnym dla emerytów. Dodatkowe świadczenie wynoszące dotychczas 565,67 zł zostało podwyższone o 1000 zł. Co więcej, zrównanie go z minimalną emeryturą przynosi ze sobą konkretny skutek. Kwota będzie tylko rosła, wiemy dlaczego.
Czytaj dalej
14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej
Marek BAZAK/East News
14. emerytura. Rząd chce by dodatkowe świadczenie było przyznawane na innych zasadach niż przed rokiem. W planach jest podwyższenie, jak również zwolnienie z podatku tych świadczeń, co jest niezwykle pozytywną informacją dla wszystkich zainteresowanych osób. Pieniądze mają być wypłacone jesienią i będą obliczone na tych samych zasadach, ale z podniesionych progiem dochodowym.Warto podkreślić, że pierwotnie rząd planował, że czternasta emerytura będzie jednorazowym świadczeniem, które zostanie wypłacone jedynie w 2021 roku. Jednak wraz z upływem czasu zmieniono zdanie i zakomunikowano, że w 2022 roku portfele polskich emerytów zostaną zasilone dodatkowymi środkami. W poniedziałkowym wydaniu "Faktu" można przeczytać, że główne założenia programu "czternastek" będą takie same, jak w zeszłym roku. To dodatkowe świadczenie będzie wynosić tyle, co minimalna emerytura (1338,44 zł brutto). Warto nadmienić, że już wkrótce może obowiązywać również specjalny próg dochodowy. Jego przekroczenie będzie związane ze zmniejszaniem świadczenia a zasadzie "złotówka za złotówkę".Wiele wskazuje na to, że polski rząd planuje podwyższenie progu dochodowego, co będzie niezwykle pozytywnym rozwiązaniem dla wszystkich uprawnionych osób.- W 2021 r. emeryci i renciści mający do 2900 zł brutto dostawali czternastkę w maksymalnej kwocie, potem była zmniejszana. Teraz próg ma wynieść 3000 zł. To sprawi, że prawo do czternastki będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto - podkreślono na łamach "Faktu".
Czytaj dalej