Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.01.2024 16:44

Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci

zus, pieniądze
Marek BAZAK/East News

Stare świadczenie w nowej wysokości ma dopiero tydzień stażu, ale już znaleźli się oszuści, którzy usiłują wykorzystać niewiedzę Polaków. MRPiPS wydało oświadczenie w tej sprawie. Doszło już do wyłudzeń.

Co zrobić, by otrzymać zwiększone świadczenie?

500 plus zostało podniesione o dodatkowe 300 zł wraz z początkiem nowego roku. Pierwsze świadczenia w wysokości 800 zł zostały już wypłacone. ZUS przypomina, że pieniądze będą wypłacane w tych samych terminach, a żeby je otrzymać nie jest potrzebny nowy wniosek. Nadal obowiązują te, których rozpatrzenie upoważniło rodziców do świadczeń od czerwca 2023 roku, a sama kwota zostaje zwiększona automatycznie.
Jedyną sytuacją, w której aktualnie można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia, jest moment urodzenia dziecka. Wówczas rodzice mają 3 miesiące na przesłanie wniosku; otrzymają oni pieniądze z wyrównaniem.
 

550 złotych dla każdego, bez względu na wiek. Wystarczy jeden wniosek, ale są warunki

Pomoc przy wypełnianiu wniosków — to oszustwo!

Skoro obecnie nie trzeba składać żadnych wniosków, wnioskodawcy nie potrzebują również pomocy przy ich wypełnianiu. A jednak to właśnie na tym usiłują skorzystać oszuści. Jeśli otrzymamy telefon lub wiadomość z ofertą pomocy przy wypełnieniu nowego wniosku, powinniśmy pozostać czujni. Możemy mieć pewność, że to próba przekrętu.
Prawdziwy wniosek możemy złożyć na okres od 1 czerwca do 31 maja wyłącznie elektronicznie, wykorzystując platformę PUE ZUS, aplikację mobilną ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
 

Ostrzeżenie MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w serwisie X oświadczenie w tej sprawie.
,,Do #MRPiPS docierają informacje, że osoby nieuczciwe wykorzystują wypłatę z programu #Rodzina800Plus do wyłudzania pieniędzy. Resort apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi.”
Ministerstwo poinformowało także, że równie nieprawdziwe jak pogłoski o konieczności złożenia nowego wniosku, są wiadomości o wypłacaniu wyrównania świadczenia do kwoty 800 zł za ubiegły rok — nie jest ono wypłacane w żadnym przypadku, świadczenie w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.

źródło: radio ZET/Onet