Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to najnowszy spis przedsiębiorców, którzy sprawują kontrolę nad spółkami. Czas na wpis do rejestru trwa do końca dzisiejszego dnia. Osoby, które tego nie zrobią muszą liczyć się z olbrzymimi karami. Sprawdzamy kto ma obowiązek podać swoje dane do nowego rejestru. Zadaniem nowego spisu jest gromadzenie danych o osobach, które bezpośrednio oraz pośrednio zarządzają spółkami. Ministerstwo finansów w taki sposób zbudowało definicję "beneficjenta rzeczywistego"
Podatki nie są płacone w Polsce - alarmują eksperci. Jak podaje portal Interia tylko w 2018 roku luka w podatku CIT wyniosła aż 22 miliardy złotych. Była ona niższa niż 4 lata temu, gdy wyniosła około 35 miliardów złotych. Jak wskazują analitycy, podatek CIT stanowił 5 procent przychodów państwa i był znacznie niższy niż unijna średnia, która wynosi 7 procent.
Dziura budżetowa po pierwszym półroczu 2020 roku wynosiła około 17 miliardów złotych. Pod koniec czerwca Polska posiadała mniejsze zadłużenie niż pod koniec maja - wówczas deficyt wynosił 26 miliardów złotych. Jak informuje ministerstwo spadek zadłużenia to wynik transzy pieniędzy z Narodowego Banku Polskiego, która był przewidziany w ustawie budżetowej. Przypomnijmy, według aktualnie obowiązującej ustawy Polska ma zakończyć 2020 r. w finansach publicznych "wyjściem na zero". Wydatki i zyski państwowej kasy mają być zrównoważone.
VAT jest za wysokiStawka podatku VAT dla usług gastronomicznych obecnie wynosi odpowiednio 5 proc., którą stosuje się do dań gotowych, a także 8 proc. i najczęściej spotykane 23 proc. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o wprowadzenie jednolitej stawki podatku VAT na poziomie 8 proc. dla wszystkich usług gastronomicznych - podaje radiozet.pl.
Airbnb nie musi przekazywać do monachijskiego ratusza danych osób, które wystawiają za pośrednictwem portalu lokale na wynajem krótkoterminowy. Taki wyrok został wydany przez sąd w Bawarii. Miasto żądało tego od platformy, ponieważ w znacznej części właściciele nie zgłaszali najmu do odpowiednich organów podatkowych, przez co do budżetu miasta nie wpływały pieniądze, a sam proceder najmu nosił znamiona czynu nielegalnego. Sąd w sporze między amerykańską korporacją, a niemieckim samorządem przyznał rację zagranicznemu biznesowi. Jaki to może mieć wpływ na sytuację w Polsce?