BiznesINFO.pl

pixabay.com/

Podatek od nieruchomości w górę. Czas na rozliczenie mija 15 marca

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od nieruchomości

  • O ile dokładnie zwiększy się danina w poszczególnych miastach

  • Które miasta w Polsce zdecydowały się na podniesienie podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w pigułce

Podatek od nieruchomości każdego roku uiścić muszą właściciele gruntów, budynków lub ich części oraz budowli lub ich części związanych w prowadzeniem działalności gospodarczej. Daninę uiścić muszą również właściciele mieszkań.

Ustawa o podatku od nieruchomości przewiduje szereg wyłączeń spod daniny. Osoby , które nie prowadzą działalności gospodarczej nie muszą opłacać podatku od nieruchomości m.in.: za grunty i budynki, które są wpisane do rejestru zabytków, jeśli utrzymywane są i konserwowane zgodnie z przepisami o ochronie zabytków czy nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione - informuje strona rządowa.

"Podstawę opodatkowania stanowi: dla gruntów - powierzchnia; dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa; dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 4-6 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego" - traktuje art. 4 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2019.0.1170).

Aby uiścić podatek należy złożyć odpowiedni wniosek w gminie, a następnie czekać na wyliczenie wysokości daniny. Podatek od nieruchomości można opłacić osobiście w kasie gminy lub przelewem na konto. Okazuje się, że ten od tego roku może pójść w górę, aż o 3,9 proc.

Podatek od nieruchomości idzie w górę

Wysokość podatku od nieruchomości ustalają gminy, jednakże nie może on przekroczyć kwoty ustalonej przez ministra finansów. Z wyliczeń portalu bankier.pl wynika, że średnio opłata wzrosła o kilka złotych.

Za mieszkanie liczące 63 mkw. należy zapłacić 54,40 zł podatku, czyli o 2,56 zł więcej niż rok temu - wylicza portal. Z kolei za ponad stumetrowy dom zapłacimy 105,40 zł, czyli o 5 zł więcej niż w 2020 r.

Większość miast zdecydowała się na podniesienie podatku od nieruchomości. Do maksymalnej granicy podniosła go m.in.: Warszawa, a także Łódź, Białystok czy Gdańsk. Z kolei Lublin daniny nie podniósł wcale.

Podatek od nieruchomości w 2021 wyniesie 0,85 gr/mkw. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, we Wrocławiu, w Białymstoku i w Olsztynie. Z kolei właściciele mieszkań w Opolu zapłacą 0,82 gr/mkw.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]