BiznesINFO.pl
Najniższy podatek dochodowy w Europie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najniższy podatek dochodowy w Europie. O dziwo, na Bałkanach

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Najniższy podatek dochodowy w Europie zachęca do zakładania działalności gospodarczej lub pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Na Starym Kontynencie są tylko dwa państwa, w których CIT jest niższy niż 10 proc., choć równie korzystnie prezentują się

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest najniższy podatek dochodowy w Europie

  • Gdzie jest najniższy CIT, a gdzie PIT

  • Jakie są stawki w Polsce

Najniższy podatek dochodowy w Europie. Na próżno go szukać w UE

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, gdzie jest najniższy podatek dochodowy w Europie. Zanim podejmiemy się próby rozwiązania tego nurtującego problemu przypomnijmy, czym jest podatek PIT i CIT.

PIT to inaczej podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wykonywania obowiązków zawodowych. Z kolei CIT to podatek, który płacą osoby prawne. Wśród nich należy wyróżnić wszelkiego rodzaju spółki, fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie.

Najniższy podatek dochodowy, zarówno PIT, jak i CIT, płacą obywatele Czarnogóry. To państwo, które pozostaje poza strukturami Unii Europejskiej, choć od 2010 r. posiada status kraju kandydującego. Ile wynoszą stawki podatkowe w tym bałkańskim kraju? Obywatele są zobowiązani do przekazywania 9 proc. w ramach CIT i 12,65 proc. w ramach PIT.

Inne równie niskie podatki w Europie

Najniższy podatek dochodowy CIT płacą także spółki zarejestrowane na Węgrzech. Również w ich przypadku stawka wynosi zaledwie 9 proc. Z kolei PIT na Węgrzech jest zdecydowanie wyższy niż w Czarnogórze (15 proc.). Portal admiralprivate.com donosi, że w 2017 r. podatki na w tym kraju stanowiły 23,2 proc. PKB.

Jednak już niebawem może dojść do poważnych zmian w węgierskim systemie podatkowym. Premier Viktor Orban rozważa bowiem wprowadzenie rozwiązania, które od 2019 r. obowiązuje w Polsce. Zgodnie z jego propozycją podatku PIT-u miałyby nie płacić osoby poniżej 25. roku życia.

Trzeci najniższy podatek dochodowy w Europie wprowadziło Księstwo Andory - małe państwo, które graniczy z Francją i Hiszpanią. Zarówno PIT, jak i CIT wynosi tam tylko 10 proc. Stawki ustalono po tym, jak presję podatkową zaczęła wywierać Unia Europejska.

Infor podaje, że CIT w wysokości 10 proc. CIT proponuje również Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Albania. Do zakładania działalności gospodarczej zachęcają także władze Cypru, które wprowadziły CIT rzędu 12,5 proc.

Podatki w Polsce

Jak na tym tle wypada Polska? Na mocy obowiązujących przepisów stawka CIT wynosi 19 proc. Jednak na preferencyjne rozliczenie rzędu 9 proc. mogą liczyć osoby prawne posiadające status małych podatników oraz podmioty rozpoczynające działalność (tylko w tym roku, w których rozpoczęły działalność).

W przypadku wyznaczania stawki PIT należy wziąć pod uwagę dochody zgromadzone w danym roku podatkowym. Obywatel, który zarobił mniej niż 85 528 zł jest zobowiązany do oddania z tej kwoty 17 proc. (minus kwota zmniejszająca podatek). Jeżeli dochody przekroczyły ustalony próg to należy w ramach PIT przekazać 14 539,76 zł oraz 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł.

Wyliczenia te wskazują, że Polsce daleko do miana kraju, w którym jest najniższy podatek dochodowy w Europie. Choć i tak stawki są bardziej korzystne niż np. na Malcie, gdzie w ramach CIT należy oddać 35 proc.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >