Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do kiedy rozliczyć PIT za 2020? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Wyjaśniamy
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:33

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Wyjaśniamy

Do kiedy podatnicy mają czas na złożenie zeznania ws. podatku dochodowego od osób fizycznych?
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy w tym roku należy rozliczyć PIT,

  • Od kiedy można składać zeznanie podatkowe,

  • Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku.

Podatek dochodowy od osób fizycznych – najważniejsze terminy dot. rozliczenia

Początek roku to czas gdy powoli trzeba myśleć o rozliczeniu podatkowym za rok ubiegły i wszystko wskazuje na to, że wszystko odbywać się będzie po staremu, czyli zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce oznacza to, że ostateczny termin na złożenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli słynnego PIT to 30 kwietnia br. Podatnicy, którzy nie będą chcieli zwlekać z rozliczeniem za 2020 rok, będą mogli składać zeznanie podatkowe już od 15 lutego br., czyli za niewiele ponad miesiąc.

- Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym - czytamy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, której treść przytacza portal tvn24.pl.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w związku z wybuchem pandemii zeznanie podatkowe można było składać do końca maja.

- Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja – informowało w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów.

Póki co nie ma informacji o przedłużeniu terminu rozliczenia się z fiskusem, więc trzeba się nastawić, że wszystko będzie się odbywać zgodnie z ustawowymi terminami.

Osoby fizyczne rozliczające się z fiskusem z osiągniętego dochodu jak przypomina tvn24.pl, mogą rozliczać się na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Formularz PIT-37 dotyczy m.in. osób, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (obecnie obowiązujące stawki to 17 procent i 32 procent).

Podatnicy, którzy mieli przychody z innych źródeł powinni rozliczyć się na formularzu PIT-36. Chodzi tu np. o pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych,  czy dochody małoletnich dzieci.

Z kolei przychody opodatkowane podatkiem liniowym jak przypomina portal, rozliczane są na PIT-36L, zaś przychody uzyskane z obrotu papierami wartościowymi na PIT-38. Natomiast przychody uzyskane dzięki sprzedażom nieruchomości rozliczane są na PIT-39.

Do kiedy zwrot?

Rozliczenie rozliczeniem, ale później przychodzi najprzyjemniejszy moment związany z tą przygodą, czyli zwrot nadpłaty podatku. Kiedy należy się go spodziewać? W przypadku zeznania elektronicznego urząd skarbowy ma na zwrot 45 dni (licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego), zaś w przypadku osób, które postawiły na tradycyjne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, może to trwać nawet trzy miesiące od daty złożenia deklaracji.

Wspomniane zeznanie elektroniczne to ciesząca się już sporą popularnością usługa pod nazwą „Twój e-PIT”. Zeznanie podatkowe PIT, jak przypomina tvn24.pl od 2019 roku przygotowywane jest przez Krajową Administrację Skarbową i udostępniane na rządowym portalu internetowym (na stronę można zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego lub po wpisaniu danych identyfikujących podatnika).