BiznesINFO.pl > Finanse > 10 tys. zł wolne od podatku. Nowa propozycja posłów opozycji
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:24

10 tys. zł wolne od podatku. Nowa propozycja posłów opozycji

Kwota wolna od podatku oczami opozycji. Borys Budka prezentuje nowe.
Pixabay, Fz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie inne propozycje wysunęła PO

  • Czym jest kwota wolna od podatku

  • Ile wynosi obecnie

Kwota wolna od podatku w pigułce

Kwota wolna od podatku to limit dochodu narzucony przez ustawodawcę, od którego nie trzeba odprowadzać podatku. Kwota wolna od podatku przysługuje osobom rozliczającym się z PIT oraz tym, którzy w ciągu roku podatkowego odprowadzają zaliczki - przypomina rp.pl.

Kwota wolna od podatku w 2021 r. wynosi 8 tys. zł. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli w zeszłym roku zarobiliśmy 8 tys. zł lub mniej, to nasz dochód nie podlega opodatkowaniu.

Warto także pamiętać o tym, że wystarczy chociaż drobne przekroczenie progu kwoty wolnej, aby podatek został naliczony. Przez lata kwota wolna od podatku ulegała zwiększeniu.

W 2012 r. było to 3091 zł, aby w 2017 r. kwota wolna wyniosła 6,6 tys. zł. Od 2018 r. kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł.

Kwota wolna od podatku a propozycja PO

Zmiany w kwocie wolnej od podatku proponuje Koalicja Obywatelska.

- Praca w Polsce musi się opłacać. Wszyscy, którzy płacą podatki, muszą mieć pewność, że jakaś ich część zostanie w ich kieszeni. Dlatego mówimy wyraźnie: minimalna kwota od podatku powinna wynosić 10 tysięcy złotych - powiedział cytowany przez money.pl przewodniczący PO, Borys Budka.

Dodał, że takie rozwiązanie powinno zostać wdrożone z szacunku do wszystkich płacących podatki. PO proponuje także zmniejszenie VAT do 5 proc. dla branż zamkniętych z powodu COVID-19.

Przy rozliczaniu swojego PIT-u należy pamiętać o tym, że osoby poniżej 26. roku życia zwolnione są z jego płacenia. Zdaniem rządzących jest to niewątpliwe ułatwienie dla młodych osób stawiających swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej.