BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty.

East News, Arkadiusz Ziolek

Podatek katastralny wchodzi do gry? Ministerstwo odpowiada w sprawie nowego pomysłu

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek katastralny to nowy pomysł wysunięty przez polską Lewicę. Nowa danina miałaby być uzależniona o wartości, a nie powierzchni nieruchomości. Ministerstwo Finansów odcina się od podatku katastralnego i publikuje oświadczenie w tej sprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek katastralny

  • Jak na propozycję Lewicy zareagował resort finansów

  • Jak obecnie wygląda podatek od nieruchomości

Podatek katastralny - Lewica postuluje, rząd bojkotuje

Pandemia koronawirusa odbiła swoje piętno na wszystkich branżach gospodarki, ale także na społeczeństwie. Brak pracy czy stałego dochodu potęguje fakt, że wielu Polaków wciąż mieszka z rodzicami lub w spartańskich warunkach wynajmując pokoje.

Dysproporcje związane z dostępem do mieszkań nasiliły się wraz z pandemią COVID-19. Dlatego też Lewica proponuje wprowadzenie podatku katastralnego, który miałby zmienić sytuację na rynku mieszkaniowym. Na czym miałaby polegać nowa danina?

Obecnie podatek uzależniony jest od powierzchni nieruchomości. Podatek katastralny uzależniony miałby być od wartości nieruchomości. Pomysłodawcy projektu uważają, że nowa danina lepiej oddałaby sytuację finansową większości Polaków - informuje Radio Zet.

- Powinien zapłacić spory podatek, jeśli jest to jego drugie mieszkanie. Na tym polega nasz pomysł, by płacić podatek od każdego drugiego i kolejnego mieszkania. Powinniśmy stawiać na to, by podatki dotykały tych, którzy bogacą się na fakcie posiadania. Ci, którzy wynajmują mieszkania często unikają opodatkowania, a ryczałt i tak jest niż bardzo niski - powiedziała w radiu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza odpowiadając na pytania internautów dotyczące nieruchomości Adriana Zandberga wartej ponad milion złotych.

Na wprowadzeniu podatku katastralnego zyskać miałyby przede wszystkim samorządy. Business Insider przywołuje przykład właściciela mieszkania, który przy obecnej daninie za 45-metrowe o wartości 360 tys. zł płaci jedynie ok. 39 zł. Co zmieniłoby się po wprowadzeniu podatku katastralnego?

Podatek katastralny uzależniony od wartości nieruchomości

Przyjmując, że podatek katastralny wyniósłby 1 proc. wartości nieruchomości, właściciel mieszkania musiałby zapłacić 3,5 tys. zł samorządowi. Różnica jest kolosalna i to nie ulega żadnej wątpliwości.

W kwestii podatku katastralnego Ministerstwo Finansów kierowane przez Tadeusza Kościńskiego zabrało głos na Twitterze.

 - Ministerstwo nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości - napisał resort, a wpis opatrzył wymowną grafiką.

Nie jest to pierwszy raz, gdy podatek katastralny poddawany jest debacie publicznej. Mimo to, pomysł wciąż pali na panewce.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >