BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Podatek katastralny wchodzi do gry? Ministerstwo odpowiada w sprawie nowego pomysłu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek katastralny

  • Jak na propozycję Lewicy zareagował resort finansów

  • Jak obecnie wygląda podatek od nieruchomości

Podatek katastralny - Lewica postuluje, rząd bojkotuje

Pandemia koronawirusa odbiła swoje piętno na wszystkich branżach gospodarki, ale także na społeczeństwie . Brak pracy czy stałego dochodu potęguje fakt, że wielu Polaków wciąż mieszka z rodzicami lub w spartańskich warunkach wynajmując pokoje.

Dysproporcje związane z dostępem do mieszkań nasiliły się wraz z pandemią COVID-19. Dlatego też Lewica proponuje wprowadzenie podatku katastralnego, który miałby zmienić sytuację na rynku mieszkaniowym. Na czym miałaby polegać nowa danina?

Obecnie podatek uzależniony jest od powierzchni nieruchomości. Podatek katastralny uzależniony miałby być od wartości nieruchomości. Pomysłodawcy projektu uważają, że nowa danina lepiej oddałaby sytuację finansową większości Polaków - informuje Radio Zet.

- Powinien zapłacić spory podatek, jeśli jest to jego drugie mieszkanie. Na tym polega nasz pomysł, by płacić podatek od każdego drugiego i kolejnego mieszkania. Powinniśmy stawiać na to, by podatki dotykały tych, którzy bogacą się na fakcie posiadania. Ci, którzy wynajmują mieszkania często unikają opodatkowania, a ryczałt i tak jest niż bardzo niski - powiedziała w radiu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza odpowiadając na pytania internautów dotyczące nieruchomości Adriana Zandberga wartej ponad milion złotych.

Na wprowadzeniu podatku katastralnego zyskać miałyby przede wszystkim samorządy. Business Insider przywołuje przykład właściciela mieszkania, który przy obecnej daninie za 45-metrowe o wartości 360 tys. zł płaci jedynie ok. 39 zł. Co zmieniłoby się po wprowadzeniu podatku katastralnego?

Podatek katastralny uzależniony od wartości nieruchomości

Przyjmując, że podatek katastralny wyniósłby 1 proc. wartości nieruchomości, właściciel mieszkania musiałby zapłacić 3,5 tys. zł samorządowi. Różnica jest kolosalna i to nie ulega żadnej wątpliwości.

W kwestii podatku katastralnego Ministerstwo Finansów kierowane przez Tadeusza Kościńskiego zabrało głos na Twitterze.

 - Ministerstwo nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości - napisał resort, a wpis opatrzył wymowną grafiką.

Nie jest to pierwszy raz, gdy podatek katastralny poddawany jest debacie publicznej. Mimo to, pomysł wciąż pali na panewce.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]