BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.

East News, Arkadiusz Ziolek

System podatkowy w Polsce jest nie do zrozumienia. Resort chce teraz jeszcze bardziej go skomplikować

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek u źródła to kolejna rzecz, która zmienia się wraz z początkiem 2021 r. Ministerstwo Finansów w znaczący sposób zreformowało kwestię podatku u źródła i tym samym jeszcze bardziej skomplikowało system podatkowy w Polsce. Czym jest podatek u źródła i

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek u źródła

  • Czego dokładnie dotyczy reforma podatku u źródła

  • Co to oznacza dla Polaków

Podatek u źródła - co tym razem knuje resort?

Podatek cukrowy, opłata mocowa, abonament RTV - to przede wszystkim te tematy zdominowały noworoczną przestrzeń informacyjną i wszechobecne podwyżki. Podatek u źródła dla wielu może wydać się nowością, jednakże istnieje już od dłuższego czasu. Czym jest dokładnie?

Podatek u źródła to jedna z form podatku CIT, którym można opodatkować "wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne" - informuje serwis Deloitte.

Okazuje się, że znowelizowane przez resort finansów przepisy zaostrzyły kryteria dotyczące transgranicznych przelewów finansowych wychodzących ze spółki kapitałowej poza granice kraju macierzystego.

O reformie podatku u źródła przypomniało Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie opublikowanym na rządowej stronie. O czym przypomina resort?

Podatek u źródła ze zmianami

"1 stycznia 2021 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odraczające, wzorem lat ubiegłych, obowiązywanie tzw. procedury WHT refund do 30 czerwca 2021 r." - napisano w komunikacie.

Podatek u źródła w zakresie PIT i CIT regulowany jest przez dwa rozporządzenia. Oba z nich pochodzą z dnia 28 grudnia 2020 r.

- Zaawansowane prace Ministerstwa Finansów nad zmianami regulacji ustawowych, które dotyczą zasad poboru podatku u źródła, szczególnie zakresu obowiązywania procedury WHT refund, zostaną ukończone w 2021 r. Kluczowe założenia zmian regulacji ustawowych były konsultowane z przedstawicielami biznesu - podkreśla resort.

Portal money.pl przypomina, że podatek u źródła został zreformowany już w 2018 r. Reforma sprowadza się do tego, że w przypadku przelewów transgranicznych to płatnik musi najpierw pobrać podatek, a następnie dopiero może ubiegać się o jego zwrot, jeśli okazałoby się, że usługa podlega zwolnieniu.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >