fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 8 Stycznia 2021

System podatkowy w Polsce jest nie do zrozumienia. Resort chce teraz jeszcze bardziej go skomplikować

Podatek u źródła to kolejna rzecz, która zmienia się wraz z początkiem 2021 r. Ministerstwo Finansów w znaczący sposób zreformowało kwestię podatku u źródła i tym samym jeszcze bardziej skomplikowało system podatkowy w Polsce. Czym jest podatek u źródła i co czeka nas w związku z jego reformą?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek u źródła
  • Czego dokładnie dotyczy reforma podatku u źródła
  • Co to oznacza dla Polaków

Podatek u źródła - co tym razem knuje resort?

Podatek cukrowy, opłata mocowa, abonament RTV - to przede wszystkim te tematy zdominowały noworoczną przestrzeń informacyjną i wszechobecne podwyżki. Podatek u źródła dla wielu może wydać się nowością, jednakże istnieje już od dłuższego czasu. Czym jest dokładnie?

Podatek u źródła to jedna z form podatku CIT, którym można opodatkować "wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne" - informuje serwis Deloitte.

Okazuje się, że znowelizowane przez resort finansów przepisy zaostrzyły kryteria dotyczące transgranicznych przelewów finansowych wychodzących ze spółki kapitałowej poza granice kraju macierzystego.

O reformie podatku u źródła przypomniało Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie opublikowanym na rządowej stronie. O czym przypomina resort?

W SMS-ie poinformują, że nie zapłaciłeś rachunku. Klikniesz w link do zapłaty i pożałujeszW SMS-ie poinformują, że nie zapłaciłeś rachunku. Klikniesz w link do zapłaty i pożałujeszCzytaj dalej

Podatek u źródła ze zmianami

"1 stycznia 2021 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odraczające, wzorem lat ubiegłych, obowiązywanie tzw. procedury WHT refund do 30 czerwca 2021 r." - napisano w komunikacie.

Podatek u źródła w zakresie PIT i CIT regulowany jest przez dwa rozporządzenia. Oba z nich pochodzą z dnia 28 grudnia 2020 r.

- Zaawansowane prace Ministerstwa Finansów nad zmianami regulacji ustawowych, które dotyczą zasad poboru podatku u źródła, szczególnie zakresu obowiązywania procedury WHT refund, zostaną ukończone w 2021 r. Kluczowe założenia zmian regulacji ustawowych były konsultowane z przedstawicielami biznesu - podkreśla resort.

Portal money.pl przypomina, że podatek u źródła został zreformowany już w 2018 r. Reforma sprowadza się do tego, że w przypadku przelewów transgranicznych to płatnik musi najpierw pobrać podatek, a następnie dopiero może ubiegać się o jego zwrot, jeśli okazałoby się, że usługa podlega zwolnieniu.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News