BiznesINFO.pl
Ministerstwo Finansów nie prowadzi w tej chwili prac nad wprowadzeniem nowych podatków

Biznes Info

Ministerstwo Finansów dementuje pogłoski o nowych podatkach

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki zdradził, jakie są plany rządu dotyczące wprowadzania nowych podatków. Ekspert przekazał też, jakie są prognozy gospodarcze dotyczące trzeciej fali epidemii. Czego powinniśmy s

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy MF pracuje nad nowymi podatkami

  • Jakie są prognozy dotyczące trzeciej fali epidemii

  • Co według eksperta oznacza wysoka inflacja w Polsce

Nowe podatki

Koronawirus znacząco nadwyrężył krajowy budżet, a i tak słabej już sytuacji finansowej nie poprawiają też wypłaty świadczeń 500 plus, czy 13. i 14. emerytur. Niebezzasadne okazały się więc spekulacje mediów dotyczące tego, czy w najbliższym czasie wprowadzone zostaną nowe podatki. 

Spekulacje dotyczące nakładania nowych podatków podsyciły też ostatnie doniesienia portalu prawo.pl, który przekazał, że Ministerstwo Finansów prowadzi rekrutację ekspertów, którzy mają zaprojektować nowe daniny. Na jednym z portali społecznościowych Ministerstwo Finansów opublikowało ofertę pracy na stanowisku eksperta w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych, do którego obowiązków miałoby należeć przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym.

- Mogę zapewnić, że według mojej wiedzy, dalsze prace nad jakimiś podatkami czy składkami obecnie nie trwają w Ministerstwie Finansów - zdradził główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki w rozmowie z money.pl. Dotyczy to między innymi podatku katastralnego

Ekspert został też zapytany o lukę VAT w 2020 roku. Ekonomista zapowiedział, że pierwsze dane będą znane w okolicach kwietnia, jednak na chwilę obecną możemy powiedzieć, że raczej ci, którzy głoszą tezę o silnym rozszczelnieniu systemu podatkowego w obszarze VAT, będą zawiedzeni.

Inflacja najwyższa w Europie

Czernicki został także zapytany o inflację. Jego zdaniem wielu obywateli dotyczy wzrost cen, choć Polska jest blisko celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP, które miało wynieść 2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt. proc.

Tymczasem z wyliczeń Eurostatu wynika, że w styczniu inflacja w Polsce była na najwyższym poziomie ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Wyliczenia Eurostatu pokazują, że poziom inflacji w Polsce osiągnął poziom 3,6 proc., co zdecydowanie przewyższa cel inflacyjny NBP.

- Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę jak w Polsce i inflację na poziomie 2,5 proc. czy 3,6 proc., jak mówi Eurostat, czy mieć deflację i tak poturbowaną gospodarkę, taki duży ubytek w PKB jak miała Grecja? Bo wydaje mi się, że to my chyba jesteśmy na wygranej pozycji i ta inflacja działa na naszą korzyść. I ta inflacja tak naprawdę ani nie zagraża wymknięciu nam się spod kontroli, a z drugiej strony ułatwia całej gospodarce wychodzenie z pandemii - stwierdził jednak Czernicki.

- Moim zdaniem lepiej mieć lekko wyższą inflację, powyżej średniej unijnej, ale szybszy wzrost gospodarczy i dużo niższe stopy procentowe, które stymulują gospodarkę i pomagają w oddłużaniu firmom i gospodarstwom domowym - dodał.

Trzecia fala epidemii

Ekspert odniósł się też do kwestii wpływu ewentualnej trzeciej fali pandemii na gospodarkę. Czernicki zwrócił uwagę, że druga fala epidemii była gorsza od pierwszej, jeśli mowa o sektorze zdrowotnym, jednak gospodarczo poradziliśmy sobie wtedy lepiej niż podczas pierwszej fali.

- Jeżeli ta trzecia fala przyjdzie, ona na pewno będzie miała wpływ na wskaźniki gospodarcze, ale zakładamy, że jej oddziaływanie na gospodarkę będzie mniejsze, bo w międzyczasie nauczyliśmy się żyć w tych nowych warunkach, nauczyliśmy się prowadzić biznesy, więc raczej spodziewam się, że to będzie dużo mniejsze uderzenie w gospodarkę niż podczas pierwszej fali - stwierdził ekspert.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >