BiznesINFO.pl
Ulga termomodernizacyjna może być odliczona od podatku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Pixabay, adnovak

Ulga termomodernizacyjna od podatku. Odliczyć można nawet 53 tys. zł

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ulga termomodernizacyjna to kolejny plus dla tych, którzy zdecydowali się zainwestować w panele fotowoltaiczne. Okazuje się, że ulga termomodernizacyjna przysługuje coraz większej ilości osób. Na beneficjentów czeka nawet 53 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną

  • Czym jest ulga termomodernizacyjna

  • Ile gospodarstw domowych korzysta z ulgi termomodernizacyjnej i dlaczego liczba wciąż rośnie

Ulga termomodernizacyjna a rozliczenie podatkowe

Ulga termomodernizacyjna, podobnie jak ulga na dziecko, jest jednym z benefitów przysługujących Polakom w ramach rozliczenia podatkowego. Tę pierwszą mogą odliczyć tylko ci, którzy zainwestowali we własną termomodernizację.

Ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć od podatku osoby fizyczne rozliczające się z PIT oraz/lub CIT. Muszą być także właścicielami lub współwłaścicielami posiadłości jednorodzinnych i udowodnić poniesione wydatki na termomodernizację.

Katalog tego, czym jest termomodernizacja określa rozporządzenie ministra właściwego. Warto wiedzieć, że w tym katalogu znajdziemy coraz bardziej popularną instalację fotowoltaiczną. Na te wydatki koniecznym jest posiadanie faktury z ubiegłego roku.

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od dochodu lub przychodu (w tym przypadku osób rozliczających się ryczałtem). Jednocześnie ustawodawca przestrzega, że maksymalna kwota do odliczenia to 53 tys. W przypadku małżonków kwota ta przysługuje każdemu z osobna.

- W przypadku kiedy dochód niższy niż poniesione wydatki, ulgę będzie można odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej niż przez 6 lat od roku w którym poniesiono pierwszy wydatek. Nie można więc zbiorczo odliczyć od dochodu w jeden rok wszystkich wydatków, ale można korygować deklaracje za lata wcześniejsze - tłumaczy portalowi pit.pl Ewelina Czechowicz z prawnikPIT.pl.

Ulga termomodernizacyjna coraz bardziej popularna

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć także za pomocą usługi Twój e-PIT. Podatnicy nie muszą samodzielnie wyliczać kwoty ulgi termomodernizacyjnej, a mogą skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych w internecie. To zdecydowanie ułatwi pracę w dalszych etapach rozliczenia podatkowego.

Ulga termomodernizacyjna po raz pierwszy pojawiła się w 2020 r. i z każdym rokiem zabiera fiskusowi coraz większe pieniądze. Tylko w 2020 r. Polacy wydali ok. 9 mld zł na przydomowe inwestycje.

Z ulgi termomodernizacyjnej korzysta coraz więcej polskich gospodarstw domowych. Według danych w zeszłym roku do użycia podłączono ok. 300 tys. instalacji fotowoltaicznych w polskich domach - informuje portal wysokienapiecie.pl.

Polacy coraz chętniej decydują się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną ze względu na dofinansowania płynące z rządu. W zeszłym roku w ramach akcji "Mój prąd" zarejestrowanych zostało 228 tys. wniosków. Co więcej, rządzący zapowiadają kolejną, rozszerzoną edycję programu.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >