BiznesINFO.pl
Ulga termomodernizacyjna może być odliczona od podatku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Pixabay, adnovak

Ulga termomodernizacyjna od podatku. Odliczyć można nawet 53 tys. zł

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ulga termomodernizacyjna to kolejny plus dla tych, którzy zdecydowali się zainwestować w panele fotowoltaiczne. Okazuje się, że ulga termomodernizacyjna przysługuje coraz większej ilości osób. Na beneficjentów czeka nawet 53 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną

  • Czym jest ulga termomodernizacyjna

  • Ile gospodarstw domowych korzysta z ulgi termomodernizacyjnej i dlaczego liczba wciąż rośnie

Ulga termomodernizacyjna a rozliczenie podatkowe

Ulga termomodernizacyjna, podobnie jak ulga na dziecko, jest jednym z benefitów przysługujących Polakom w ramach rozliczenia podatkowego. Tę pierwszą mogą odliczyć tylko ci, którzy zainwestowali we własną termomodernizację.

Ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć od podatku osoby fizyczne rozliczające się z PIT oraz/lub CIT. Muszą być także właścicielami lub współwłaścicielami posiadłości jednorodzinnych i udowodnić poniesione wydatki na termomodernizację.

Katalog tego, czym jest termomodernizacja określa rozporządzenie ministra właściwego. Warto wiedzieć, że w tym katalogu znajdziemy coraz bardziej popularną instalację fotowoltaiczną. Na te wydatki koniecznym jest posiadanie faktury z ubiegłego roku.

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od dochodu lub przychodu (w tym przypadku osób rozliczających się ryczałtem). Jednocześnie ustawodawca przestrzega, że maksymalna kwota do odliczenia to 53 tys. W przypadku małżonków kwota ta przysługuje każdemu z osobna.

- W przypadku kiedy dochód niższy niż poniesione wydatki, ulgę będzie można odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej niż przez 6 lat od roku w którym poniesiono pierwszy wydatek. Nie można więc zbiorczo odliczyć od dochodu w jeden rok wszystkich wydatków, ale można korygować deklaracje za lata wcześniejsze - tłumaczy portalowi pit.pl Ewelina Czechowicz z prawnikPIT.pl.

Ulga termomodernizacyjna coraz bardziej popularna

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć także za pomocą usługi Twój e-PIT. Podatnicy nie muszą samodzielnie wyliczać kwoty ulgi termomodernizacyjnej, a mogą skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych w internecie. To zdecydowanie ułatwi pracę w dalszych etapach rozliczenia podatkowego.

Ulga termomodernizacyjna po raz pierwszy pojawiła się w 2020 r. i z każdym rokiem zabiera fiskusowi coraz większe pieniądze. Tylko w 2020 r. Polacy wydali ok. 9 mld zł na przydomowe inwestycje.

Z ulgi termomodernizacyjnej korzysta coraz więcej polskich gospodarstw domowych. Według danych w zeszłym roku do użycia podłączono ok. 300 tys. instalacji fotowoltaicznych w polskich domach - informuje portal wysokienapiecie.pl.

Polacy coraz chętniej decydują się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną ze względu na dofinansowania płynące z rządu. W zeszłym roku w ramach akcji "Mój prąd" zarejestrowanych zostało 228 tys. wniosków. Co więcej, rządzący zapowiadają kolejną, rozszerzoną edycję programu.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >