BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Laptop, pieniadze, smartfon leza tablet na stole.

East News, Arkadiusz Ziolek

Podatek od smartfona. Nowa opłata uderzy w konsumentów i wzmocni szarą strefę

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek od smartfona to kolejna danina, którą chce wprowadzić polski rząd. Eksperci podkreślają, że nowa opłata uderzy przede wszystkim w legalnych producentów, a rozwinie szarą strefę. Najbiedniejsi właśnie tam skierują się po zakup nowego

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od smarfona

  • Czemu uderzy w branżę

  • Dlaczego eksperci uważają, że rozwinie szarą strefę

Podatek od smartfonów wciąż leży na stole

Podatek od smarfonów to potoczna nazwa opłaty reprograficznej, która w niedługim czasie ma przejść lifting. Obecnie opłata reprograficzna dotyczy urządzeń, z których większość społeczeństwa już nie korzysta, tj.: magnetowidy, magnetofony. Po zmianach opłata reprograficzna miałaby objąć sprzęt elektroniczny.

Rządzący chcą, aby podatek od smartfona wynosił 6 proc. wartości sprzętu elektronicznego. Stara opłata reprograficzna (nie jest podatkiem, a wynagrodzeniem dla artystów za ich twórczość, a pieniądze nie wpływają do budżetu państwa) w nowej formie miałaby objąć smartfony, telewizory z funkcją smart czy telefony.

Portal money.pl powołując się na stanowisko polskiego rządu podkreśla, że aktualnie to większość takich urządzeń służy do słuchania muzyki. Co więcej, ministrowie wskazują także na specjalne aplikacje służące do streamingowania muzyki.

[EMBED-11]

"Rzeczpospolita" zleciła pracowni Social Changes przeprowadzenie sondażu dotyczącego podatku od smartfona. Z uzyskanych danych jasno wynika, że 75 proc. Polaków jest przeciwnych nowemu kształtowi opłaty reprograficznej.

Podatek od smartfonów rozwinie szarą strefę

Polacy wskazują, że rząd planuje podatek od smartfona w dobie pandemii koronawirusa, a więc w czasie, gdy sprzęt elektroniczny jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Obecnie nawet najbiedniejsi muszą posiadać komputer, na który po wprowadzeniu opłaty nie będzie ich stać.

Rządzący podkreślają, że podatek od smartfona uderzy głównie w producentów. Ci odbijają piłeczkę i mówią, że ceny elektroniki wzrosną. Money.pl podsumowuje krótko: sprzęt z jednego z najtańszych w UE, stanie się jednym z najdroższych.

- Znowu zostaną otwarte drzwi dla szarej strefy. Na decyzję polskiego rządu już ręce zacierają e-sklepy z Chin - mówi dziennikowi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Podatku od reklam nie popiera prezydent Andrzej Duda. Niedawno zapowiedział, że nie podpisze ustawy wprowadzającej daninę.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >